POMEM Parkur bilgisi Polis Akademi Resmi İnternet sayfası üzerinden paylaşıldı. POMEM 13 bin polis alımı yapacağı açıklamasından sonra akademi resmi sayfasından paylaşılan bilgiler herkesi heyecanlandırdı. POMEM bünyesinde eğitim almak üzere başvuran adaylar için POMEM PÖH heyecanı böylece başlamış oldu. 

POMEM PARKUR BİLGİSİ

POMEM Fiziki Mülakata katılıp başarı sağlayan adaylar için POMEM Parkur bilgisi çok merak edilmekteydi. Alımı yapılacak olan 13 bin polis adayı belirleme çalışmaları devam ediyor.  POMEM parkuru belirlendi ancak zorlu süreç de devam ediyor. POMEM adaylarına özel olarak hazırlanan parkurlarda yarışacak olan adaylardan bu parkuru geçenler polis merkezinde eğitime tabi tutulacak. 

ERKEKLER 47 BAYANLAR 51 SANİYEDE GEÇMELİ

POMEM adaylarına özel hazırlanan POMEM parkur bilgileri de netlik kazanmaya başladı. Bayan polis adaylarının parkuru 51 saniyede geçmesi zorunluluğu mevcut iken erkek polis adayları için bu zaman dilimi 47 saniye olarak belirlendi. Fiziki yeterlilik parkurunu 39 saniye ve daha aşağı sürede tamamlayan erkek adaylar, 43 saniye ve daha aşağı sürede tamamlayan kadın adaylar 100 tam puan alırlar. Fiziki yeterlilik sınavı sonucunda 60 puanın altında alan adaylar yönetmelik gereği başarısız sayılırlar. Fiziki yeterlilik sınavında 60 puanın altında alan adaylara “0” sıfır puan verilir. Fiziki yeterlilik sınavı komisyonu başarısız adaylar hakkında “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz”  kararı verir ve başarısız adaylar mülakat sınavına geçemezler.  

PARKUR BİLGİLERİ NETLEŞİYOR

Başlangıç çizgisi ile ağırlık taşıma etabının son dubanın bulunduğu yere kadar 29 metre uzunluğunda ve ağırlıkların başındaki duba ile takla minderinin başındaki duba arası 14 metre eninde, takla atma minderinin başındaki duba ile bitiriş çizgisine kadar 29 metre uzunluğunda toplam 7 istasyon ile 72 metre uzunluğundaki parkurdan oluşmaktadır.  Fiziki Yeterlilik Sınavında adayın süresinin takibi, fiziki yeterlilik sınavı komisyonu ve sınava katılan aday tarafından görülebilecek nitelikteki dijital fotoselli süreölçer ile yapılacaktır. Dijital fotosel cihazının başlama ve bitiş kısmındaki fotoseller arasındaki mesafe en az (3) üç metre genişlikte olacaktır.

EYLÜL AYINDA AÇIKLANMIŞTI

Emniyet Genel Müdürlüğünce, lisans ve önlisans mezunları arasından 13 bin öğrenci alınacak. Polis Akademisinin internet sitesinde yapılan duyuruya göre, Emniyet Genel Müdürlüğünce Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine (POMEM), 21. Dönem için lisans mezunları arasından bini kadın olmak üzere 11 bin, önlisans mezunlarından ise 200'ü kadın 2 bin öğrenci alınacak. Başvurular, Polis Akademisi internet sitesinde online olarak yapılacak. Başvuru tarihleri, adaylardan istenilecek belgeler ve aranılan şartlar başvurular başlamadan önce "www.pa.edu.tr" internet sitesinden ilan edilecek.