Düşük Tansiyon Nedir, Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?

Tansiyon nedir? Atardamarların içindeki kan basıncına tansiyon denir. Düşük tansiyon, kan basıncı değerlerinin 9/6 değerinin altında olduğunda ortaya çıkan durumdur. Tansiyon düşüklüğü nedir? Tansiyon neden düşer? Tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir?

06.02.2019-09:06 - (Son Güncelleme: 22.07.2021-14:17)

TANSİYON NEDİR?

Tansiyon; kalbin pompaladığı kanın, damarlara uyguladığı basınçtır. Kan basıncı gün içerisinde değişiklik gösterir. Kalp kanı damarlara şiddetle basarsa tansiyon yükselir, hafif biçimde basarsa tansiyon düşer. Tansiyonun çok düşmesi durumunda tüm organlar giderek tıkanmaya başlar ve şok meydana gelir.

Yüksek tansiyon birçok kişinin sağlığını olumsuz etkileyen ve tehlikeye atan bir problem. Uzun süren yüksek tansiyon felç, böbreklerin iflası, kalp krizi, beyinde hasar, göz hastalıkları başta olmak üzere çeşitli problemlere neden olabilir. Peki tansiyon düşüklüğü nedir? Tansiyon neden düşer? Tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir?

TANSİYON NEDEN DÜŞER?

Tansiyonun düşmesi, yükselmesine oranla daha az tehlikeli bir durumdur. Düşük tansiyon, baş dönmesi, göz kararması ve hatta bayılmalara yol açacağından nedenleri araştırılmalıdır. Tansiyon düşmesinin birçok nedeni vardır. Yetersiz beslenme, kullanılan ilaçların yan etkileri, sıcak ve sıvı kaybı bu nedenlerden bazılarıdır.

TANSİYON DÜŞMESİNİN NEDENLERİ NELER?

- Susuzluk

- Gebelik

- Alerjik reaksiyonlar

- Kan kaybı

- Şiddetli enfeksiyon

- Endokrin hastalıklar

- Bazı ilaçların kullanımı

TANSİYON DÜŞÜKLÜĞÜ BELİRTİLERİ NEDİR?

- Baş dönmesi

- Kalp atışının hızlanması

- Halsizlik, yorgunluk

- Bulanık görme

- Mide bulantısı

- Hızlı nefes alıp verme

- Nemli, soğuk, soluk cilt

- Zihin bulanıklığı

- Konsantrasyonda zorlanma

- Bayılma

TANSİYON DÜŞÜKLÜĞÜNE NE İYİ GELİR?

Tuzlu Ayran

Tansiyon düştüğü zaman halk arasında ilk başvurulan yöntemlerin başında tuzlu ayran gelir. Vücudun susuz kalmasından dolayı düşen tansiyona ilk olarak tuzlu bir ayran ile müdahale edebilirsiniz.Fakat tansiyon düşüklüğü devamlı hale geldiyse, kronikleştiyse, tuzlu ayran yöntemini kullanmak yerine uzman doktora başvurmalısınız.

Ispanak

Özellikle mineral ve vitamin mineral eksikliği sebebi ile meydana gelen düşük tansiyonu ıspanak sayesinde dengeleyebilirsiniz. Ispanağı günlük beslenme rutininize ekleyerek tansiyonunuzu dengede tutabilirsiniz. Ayrıca ıspanağı çok fazla pişirmemeye dikkat edin. İsterseniz, ıspanak başı salatası olarak da tüketebilirsiniz.

Havuç Suyu

İçerisinde barındırdığı bol miktarda potasyum ile havuç suyu, tansiyonu dengeleyen besinlerin başında gelir. Kanın akışını düzenli hale getiren havuç suyu, düşük tansiyonun ve yüksek tansiyonun çözümü için tüketilebilir.

Balık

Vücudumuz için gerekli olan vitamin ve mineralleri içeriğinde barındıran balık, haftada 1-2 defa tüketilebilir. Özellikle sardalya, uskumru, tansiyon düşüklüğüne iyi gelen besinlerden biridir.

Zeytin

Vücuttaki tuz eksikliğinden dolayı ortaya çıkan düşük tansiyona uygulanabilecek en hızlı yöntemlerden biri de zeytindir. Eğer baş dönmesi sersemlik gibi belirtiler görülüyorsa, ağza birkaç tane zeytin atarak tansiyonun dengelenmesini sağlayabilirsiniz. Kırma yeşil zeytin de düşük tansiyon tedavisinde kullanılabilir.

Zencefil

Soğuk algınlığı, grip denildiği zaman ilk akla gelen besinlerden biri olan zencefil, düşük tansiyon rahatsızlığına da çözüm olmaktadır. Havuç suyu gibi hem düşük, hem de yüksek tansiyona iyi gelen zencefil ölçülü bir biçimde tüketilmelidir. Ancak aşırı tüketimi ciddi sonuçlar doğurabilir.

KÜÇÜK TANSİYON KAÇ OLMALI?

Küçük ve büyük tansiyon kaç olmalıdır? Belirlenen ideal tansiyon ölçüleri 120-80 olsa da, büyük tansiyonun 120-130, küçük tansiyonun ise 70-90 aralığında olması gerekmektedir. Tansiyon değerleri fazla yüksek ya da fazla düşükse vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekir.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR