Dünyanın İlk Gülücük İfadesi büyük İlgi Gördü! Bir ayda 10 Bin Kişi Ziyaret Etti

Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen söz konusu matarayı 1 ayda 10 bin kişi ziyaret etti.

27.07.2021-10:44 - (Son Güncelleme: 27.07.2021-12:32)Dünyanın İlk Gülücük İfadesi büyük İlgi Gördü! Bir ayda 10 Bin Kişi Ziyaret Etti

Gaziantep'in Suriye sınırındaki ilçesi Karkamış'taki antik kentte 4 yıl önce yapılan kazıda bulunan ve üzerinde "gülücük" emojisi bulunan su matarası "dünyanın ilk gülücük emojisi" olarak tarihe geçti. Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen söz konusu matarayı 1 ayda 10 bin kişi ziyaret etti.

Suriye sınırının hemen üzerinde bulunan Karkamış Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları esnasında 4 yıl önce çıkarılan ve üzerinde 'gülücük' ifadesi bulunan, 3 bin 700 yıllık su matarası, yapılan çalışmalardan sonra 1 ay önce Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmeye başlandı. Dünyanın ilk 'gülücük' emojisinin üzerinde olması ile dikkatleri üzerine toplayan matara, sergilendiği müzede yoğun ilgi gördü.

'GÜLÜCÜKLÜ MATARA İLGİ ÇEKTİ'

Eserin, 2017 yılında Karkamış'ta yapılan çalışmalar esnasında bulunduğunu ve sosyal medyada büyük ilgi aldığını dile getiren Gaziantep Müze Müdürü Özgür Çomak, "Bu eserimiz 3 bin 700 yıllık tek kulplu gülümseme emojili su matarasıdır. Bu eser 2017 yılında Karkamış Antik Kenti kazılarında çıktı.

Restorasyonu yapıldıktan sonra biz bu eseri vitrin içerisinde müzemizde sergilemeye başladık. Eserimiz milattan önce 1700'lü dönemlerin Orta Tunç Çağı'na, yaklaşık 3 bin 700 yıl önceye aittir.

Gülümseme emojili mataramıza sosyal medyadan tanıtmamızın ardından oldukça fazla olumlu tepki geldi. Biz bu eseri sosyal medyada paylaştığımız zaman insanlar şaşkınlıkla ve mutluluk verici bir eser olarak gördü ve ziyaret etmeye başladı" dedi.


10 BİN ZİYARETÇİ

1 ay önce sergilemeye başlanan eseri yerli ve yabancı turistlerden oluşan 10 bin kişinin ziyaret ettiğini söyleyen Müze Müdürü Çomak, şu ifadeleri kullandı: "Bu 10 binin içinde 18 yaş altı ve 65 yaş üstü dediğimiz bir ziyaretçi kitlemiz de var. Bu rakamlara yerli ve yabancı turistler dahildir. Bir ay önce sergilemeye başladığımız gülümseme emojili matara müzeye renk kattı. Günümüzde 7'den 70'e günlük yaşantımızın içinde sosyal mecra ve ortamlarda emojileri kullanıyoruz.

O dönemlerde ve o gün ki şartlarda bu emoji bize, bugün gülümseme emojisiyle ilgili 3 bin 700 yıl önce de insanların günlük yaşantısında buna benzer bir şeylerin kullandığını ifade etti.

Özellikle bu eseri sergilemeye başladığımız günden beri Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nde ziyaretçi yoğunluğu oluşmaya başladı. Gaziantep'e gelen yerli ve yabancı turistleri gülümseme emojili ve diğer bütün eserlerimizi ziyarete bekliyoruz."


'GÖRDÜĞÜMDE MUTLU OLDUM'

GAP turuna çıktığını ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi'ndeki ilk 'gülücük' ifadeli matarayı görmekten çok mutlu olduğunu belirten Ömür Çelik ise "Ailemizle bölge turuna çıktık. Bu emojiyi görmemiz çok enteresan ve güzel oldu.

Bu emojinin çok eski çağlarda kullanılması ve bizim topraklardan çıkmış olması çok ayrı güzel bir duygu.

Bu gibi eser ile daha önce hiç karılaşmamıştım. Sosyal medyada fark ettim ve burada canlı olarak görmek çok mutlu etti" dedi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal