Dünyanın En Eski Aşk Şiiri

Aşkın ölümsüzlüğünü bugünlere taşıyan dünyanın en eski aşk şiirini hiç merak ettiniz mi? Üstelik bu şiirin İstanbul'da bir müzede sergilendiğini biliyor musunuz?

25.03.2020-10:57 - (Son Güncelleme: 25.03.2020-11:10)Dünyanın En Eski Aşk Şiiri

Dünyanın en eski aşk şiiri ve şarkısı dünyanın en saygın müzelerinden İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor. Bu aşk şiiri, toprak tablet üzerine çivi yazısıyla MÖ. 2037 ila 2029 yılları arasında Sümer dilinde yazılmış. Tablet çok iyi korunmuş ve bugünlere gelmiştir. Şiirin içeriği ise bir kral ve seçilmiş geliniyle ilgilidir.

Sümer inancına göre toprakların verimli ve döl yatağının doğurgan olmasını sağlamak amacıyla hükümdarın yılda bir kez aşk ve bereketlik tanrıçası İnanna yerine bir rahibe ile evlenmesi kutsal bir görevdi. Bu tören yılın ilk günü yapılıyordu. Şiir, büyük olasılıkla kral Suşin için seçilmiş bir gelin tarafından, yeni yıl bayramını kutlama töreninde söylenmek üzere kaleme alınmıştı.
Bu şiirler; ziyafetlerde, şölenlerde müzik, şarkı ve dans eşliğinde söyleniyordu.

Irak’ın güneydoğu kesiminde yer alan Nippur Antik Kenti’nde bulunan bu tablet, dünyanın bilinen en eski aşk şiirini günümüze taşıyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR