Dünyaca Ünlü Gazeteden Macron Yorumu

Dünya kamuoyu, Libya’da yıllarca desteklediği Halife Hafter’in yaşadığı yenilgiyle hesapları altüst olunca Türkiye’ye esip gürleyerek hatasını kabullenmeyen Fransa’nın içinde düştüğü durumu konuşmaya devam ediyor.

29.06.2020-23:44 - (Son Güncelleme: 29.06.2020-23:41)Dünyaca Ünlü Gazeteden Macron Yorumu

The Independent, Fransa'nın yıllarca desteklediği ve ilerleyişinde ciddi rol üstlendiği Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri darbeci Halife Hafter'in, ülkenin batısında yaşadığı büyük yenilgi sonrası fırtınanın tersine döndüğünü ve Fransız yetkililerin Libya politikalarını savunmak için Türkiye'yi suçlayarak "komik duruma" düştüklerini kaleme aldı.

'HAFTER GİBİ BİR ZORBAYI DESTEKLEMENİN...'

Borzou Daragahi tarafından kaleme alınan yazıda, Fransa’nın yıllarca desteklediği ve ilerleyişinde ciddi rol oynadığı Hafter’in Libya’nın batısında yaşadığı büyük yenilgi sonrası rüzgarın tersine döndüğü ifade edildi. Fransa’nın terörle mücadele görüntüsü altında Hafter gibi bir zorbayı desteklemenin doğru yol olduğunu düşündüğü ve bu taktiksel seçeneği bir strateji haline getirdiği aktarılan yazıda, Fransız Dışişleri Bakanlığı ve güvenlik birimleri içinde mevcut politikaya dair eleştirel sesler çıkmaya başladığı belirtildi.

'ŞİMDİ TEK BAŞINA KALDI'

Yazıda, Birleşik Arap Emirlikleri’ne güvenerek Hafter’e yatırım yapan Fransa’nın Hafter’in yenilgisinin ardından şimdi tek başına kaldığı ve yaptığı siyasi ve diplomatik yatırımın faydasını da görmediği vurgulandı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Türkiye’ye yönelik asılsız ithamlarına değinilen yazıda, “Fransız yetkililer, Libya politikalarını savunmak için Türkiye’yi suçlayarak komik duruma düşüyorlar” ifadelerine yer verildi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR