Sahra Altı Afrika’sında yeniden açığa çıkan açlık sebebiyle Türkiye Somali’ye Ramazan ayında 15 bin tonluk yardım malzemesi gönderiyor. Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız’ın açıklamalarına göre Türkiye’nin 10 yıl evvel 85 milyon dolar tuturındaki insani yardımların geçen yıl 6 milyar dolar düzeyine çıktı. Bu yükselişin yanı sıra Yıldız, “Türkiye, 2015 bilgilerine göre resmi insani yardım miktarıyla milli gelir oranı karşılaştırıldığında bağışçı ve cömert ülke konumunda” dedi.

SOMALİ'YE TOPLAM YARIM MİLYAR DOLARLIK YARDIM

Türkiye bugüne kadar, kuralıklık ve iç savaş gibi meselelerle tekrar eden kıtlık probleminin önlenmesi için AFAD aracılığıyla Somali’ye toplamda 456 milyon dolarlık insani yardım gönderdi.

Dünya İnsani Zirvesinin açılışında konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Yıldız, Türkiye’nin kangren haline gelmiş krizlere karşı toplumların sorunlarına kalıcı çözümler getirmeye yönelik bir tutuma sahip olduğunu ve bu tavrı dünya politikaları ekseninde benimsediklerini ifade etti. Bununla birlikte, "bu tutumumuz Sahra Altı Afrika ülkelerinin ve toplumlarının faydası müspet muvaffakiyetler sağladı" diye açıkladı.

İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI BÜNYESİNDE TÜRKİYE'NİN ÖNCÜ FAALİYETLERİ

Yemen’deki açlık krizine de değinen Yıldız, Afrika Boynuzu dâhil olmak üzere bu ülkelere yardım için kampanyalar düzenlendiğini açıkladı. Dönem başkanlığını Türkiye’nin sürdürdüğü İslam İşbirliği Teşkilatı’nın çalışmalarının da çözüm arayışı açısından merkezi bir önem taşıdığından belirtti.