ABD’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki yer alan bazı devletlere yönelik yürürlüğe koyduğu laptop yasağının Avrupa’yı da içerecek biçimde düzenleneceği beklenmekteydi. Avrupa ülkeleri ise iddiaya karşı çıkarak bu türden bir engellemenin havayolu şirketlerinde büyük zararlara sebebiyet vereceğini savunmaktaydı.

AB ve ABD’deki yetkili merciiler, dün Brüksel’de saatler süren yüksek seviye politik ve teknik diyaloglarda konuyu irdeledi ve yasak uygulanmamasına kararına vardı. Fakat uçuşlarda bazı ilave tedbirlerin belirlenmesi hususunda hemfikir olunduğu açıklandı.

Bir AB yetkilisi, buluşmada alınan kararların pozitif nitelikte olduğunu söyledi.

ABD ve AB ARASINDA KARA BULUTLAR

AB ülkelerindeki havayollarından ABD’ye her hafta 3 binden fazla uçuş gerçekleşiyor. Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA) CEO’su Alexandre de Juniac, laptop engellemesinin Avrupa ülkelerine karşı yapılmasının havayolları sektöründe ani bir darbe yaratacağını ve terörle mücadele açısından da en iyi mutlak metodu oluşturamayabileceğini dile getirmişti.

ABD’nin aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 8 ülkeden yapılan doğrudan uçuşlarda uyguladığı yasak kapsamında, yolcuların kabine cep telefonundan büyük çapta olan elektronik materyalleri kabul edilmiyor. Bu uygulamanın ardından İngiltere, ABD’yi takiben benzer bir yasağı yürürlüğe koymuştu.

AVUSTRALYA DA YASAK GETİREBİLİR

Öte yandan Avustralya’nın da ABD’nin uyguladığı yağa benzer bir yasak getirebileceği bildirildi. Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, bazı batı Avrupa ülkelerinden gelen uçuşlarda kabine elektronik cihaz sokulmasının yasaklanmasına dair görüşmeler yürüttüklerini açıkladı.