Dünya Sağlık Örgütü Yanıtladı: Dünya Coronavirüsten Ne Zaman Kurtulur?

Dünya Sağlık Örgütü, maske kullanımı hususunda dünyayı yanlış mı yönlendirdi? "Enfekte olmayanlar maske kullanmasın" önerisiyle hata mı yaptı? NTV'den Deniz Kilislioğlu maske tartışmasını Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Vekili Christian Lindmeier’a sordu. Aynı zamanda vekile, “Salgın ne zaman bitecek, aşı çalışmalarında son durum ne, virüs mutasyona uğrarsa ne olacak?” gibi sorular da yönetildi.

Deniz Kilislioğlu: Uzun süredir Türkiye'de de büyük bir tartışma yaratan maske konusunda Dünya Sağlık Örgütü'nün son tavsiyesi nedir ?

Christian Lindmeier: İki tip maske vardır. Tıbbi maske ve tıbbi olmayan maske. Tıbbi maskeleri sadece ve sadece Covid-19 virüsünü taşıyan hastalarla teması olan, virüs ile mücadelede ön safta yer alanlar takmalı. Bunlar tabi ki hastanedeki sağlık çalışanlarıdır. Ayrıca bir evin içinde Covid-19 virüsünü taşıyan akrabalarına bakmak zorunda kalanlar da takmalı. Bu kişiler kesinlikle bu tip maskeleri takmalı. Tıbbi olmayan maske konusuna gelince, az önce saydığım kişilerin dışında kalanlar, enfekte olmamışların maske takmasını önermiyoruz.