Zimbabve Gıda Güvenliği Kriziyle Karşı Karşıya

Ekonomik kriz ve kuraklıkla mücadele eden Zimbabve'de nüfusun yüzde 60'ı gıda güvenliği sorunu ile karşı karşıya kalmış durumda.

Zimbabve Gıda Güvenliği Kriziyle Karşı Karşıya

Birleşmiş Milletler (BM) raportörü Hilal Elver, Zimbabve'ye 11 günlük ziyareti sonrası yaptığı yazılı açıklamada, 13 milyona yaklaşan nüfusuyla ülkede yaşayanların çoğunun insan eliyle oluşturulan gıda güvenliği sorunu ile karşı karşı olduğunu bildirdi.

Zimbabve'nin bir zamanlar Afrika'nın ekmek sepeti olduğunu hatırlatan Elver, "Kırsal alanlarda 5,5 milyondan fazla insan yağış azlığı ve elverişsiz hava koşulları nedeniyle adım adım gıda güvenliği sorunuyla karşı karşıya kalıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Şehirlerde ise 2,2 milyon insanın aynı tehlikeyle yüzleştiğini söyleyen Elver, temiz su ihtiyacının da yeteri kadar karşılanamadığına vurgu yaptı.

BM temsilcisi Elver yolsuzluk, işsizlik, enflasyon ve ekonomik yaptırımlardan ötürü Zimbabve'deki durumu "korkunç" olarak nitelendirdi.

Elver'e göre ülkedeki krizden en çok kadın ve çocuklar etkilenirken çocukların çoğu yetersiz beslenme nedeniyle zayıf ve bodur kaldı.

Son olarak BM raportörü Elver, Zimbabve hükümeti, partiler ve uluslararası kamuoyuna krizin büyümeden sonlandırılması çağrısında bulundu.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR