ENKAZ GÖRÜNTÜLENDİ

Suriye'deki Beşşar Esed rejimi ve daimi destekçisi İran, Humus şehrinin kuşatmada tuttuğu kuzey bölgesinde yoğun saldırılar yapıyor. Gerginliği azaltma yerlerinde kuzey Humus'un Hola ilçesinin enkaz yığınına döndüğü fotoğraflandı.

Suriye rejimi ve destekçileri, başkent Şam'da Doğu Guta'nın kontrolünü ele aldıktan sonra Suriye’nin orta kesimindeki Humus vilayetinde kuşatma altında tuttuğu bölgelere yönelmişti.

Esed güçleri, Humus'un kuzey bölgesine 14 Nisan tarihinde operasyon başlatmış, 3 gün içinde 6 noktayı ele geçirmişti fakat daha sonra muhalifler bu bölgeleri Esed’den geri almıştı.

Rusya'nın ara buluculuğunda gerçekleşen görüşmeler sonucu bölgede 22 Nisan tarihinde kadar ateşkes ilan edilmiş, ateşkes daha sonra rafa kaldırılmıştı.

70’TEN FAZLA SALDIRI

Dün sabah Esed rejimi hava ve karadan, İran güçleri de karadan tekrardan saldırı başlattı. 70'ten fazla hava saldırısında en az 5 sivil insan hayatını kaybetti, çok sayıda sivil yaralandı.

Halen saldırılar sürüyor. Bölgedeki AA muhabirleri, Rastan ilçesindeki hastanenin vurulduğunu duyurdu.

Humus'un kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki 592 kilometrekarelik alan 5 yıldır işgal altında tutuluyor. Bölgede 200-250 bin insan yaşıyor.

Bölge, Türkiye, Rusya ve İran tarafından Mayıs 2017 tarihinde Astana anlaşmaları çerçevesinde gerginliği azaltma bölgeleri kapsamına dahil edilmişti.

Rusya, Humus'un kuzeyini kapsayan gerginliği azaltma bölgesinde 4 Ekim 2017 tarihinde Esed ve muhalifler arasında ateşkese varıldığını açıklamıştı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.