Yunan otel sahipleri yabancı turistin göçmenlerin bulunduğu mekanlarda tatil sürdürmekten kaçınması nedeniyle mültecilere yer vermiyor. Bu sebeple sivil toplum örgütlerinin destek isteklerine karşılık bazı adalardan yardım olacağı yönünden müspet bir karşılık gelmiyor.

Yunan adaları akla sıcak yaz tatilinin ve temiz denizin yanı sıra artık mültecileri de getiriyor. Türkiye'nin hemen yanında yer alan adalar, turizm sektöründeki hareketlenmeden payını yeterince karşılayamıyor. Turizm işletmecileri bu durumun sebebini mültecilerle ilişkilendirerek, göçmenlere oda verilmesinin önüne geçmeye çalışıyor.

GÖÇMENLER ADALARDA MAHSUR KALDI

Mülteciler Avrupa Birliği'ne geçebilmek adına Türkiye’den geçerek Yunan adalarına erişmeyi sürdürüyorlar. Adalarda göçmenlerin kullanımı amacıyla barınak inşa edilmiş olsa da bunların sayısı oldukça az ve ihtiyaçları karşılamakta yetersiz.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Yunanistan hükümeti göçmenleri yerleşkelerden çıkarıp hanelere taşımak ve otellerde misafir olarak kalmaları adına karar almıştı. Atina idaresi göçmenlerin evlerde ve otellerde kalmasına, kendisine yöneltilen ağır sözlere rağmen kararlaştırmıştı.

Bu durumun sürdürülebilmesi adına gerçekleştirilen kanuni tanzim uyarınca göçmenler adalardan Yunanistan'ın ara karasına geçiş yapabilecekler. Fakat 12 bin göçmen adayı ve göçmen Sakız, Midilli ve İstanköy adalarından çıkamadı.