Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Brookings Enstitüsü'ndeki soruları yanıtladı.

PARA YOK ASKERİ HARCAMA YAPIYOR

Ekonomik krizde olmalarına rağmen askeri harcamaları artırmaları konusunda gelen bir soruya cevap veren Çipras, Türkiye'yi hedef aldı.

KOMŞUM LÜKSEMBURG OLSAYDI..

Türkiye'nin adımlarını kestiremediklerini ifade eden Yunanistan Başbakanı, “Askeri alanda bir avro bile harcamak istemezdim, komşularımız Lüksemburg veya Belçikaolsaydı bunu desteklerdim.” diye konuştu.

TÜRKİYE'Yİ UYARIN KÜSTAHLIĞI

Çipras, son olarak ABD'yi 'büyük güç' olarak tanımladı ve Türkiye'ye gereken uyarıların yapılmasını istedi.

Öte yandan Amerikalı iş adamlarıyla bir araya gelen Yunanistan Başbakanı Çipras, ülkesine yatırım yapılmasını istedi.

ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelen Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, görüşmenin ardından Amerikalı iş adamlarıyla buluştu.

İLİŞKİLER GELİŞTİRİLSİN

Yunanistan ile Amerika ilişkilerinin geliştirilmesini isteyen Başbakan Çipras, ülkesinin jeopolitik önemine dikkat çekti.

YATIRIM YAPIN ÇAĞRISI

Amerikalı iş adamlarından Yunanistan'a yatırım yapmalarını beklediklerini söyleyen Çipras, böylelikle iki ülke arasındaki ilişkilerin de güçleneceğini savundu.

YENİ BİR DÖNEM BAŞLAYABİLİR

Çipras, Yunanistan’ın Amerikalıların yatırımlarına ihtiyacı olduğunu ifade ederek bunun, ülkenin kalkınması ve daimi bir kalkınmayla yeni bir dönemin başlaması yönünde sarf edilen çabalar açısından önemli olduğu mesajını verdi.

Öte yandan Almanya'nın 'Türkiye' üzerinden Avrupa Birliği provoke etme çabalarında Yunanistan Başbakanı Çipras'tan sert bir yanıt geldi. Çipras net ifadelerle yetkileri uyardı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, “AB Türkiye’ye kapıyı kapatmamalı. Bu stratejık bir hata olur” dedi.

Selanik uluslararası fuarında basın toplantısı gerçekleştiren Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, AB ile ilişkiler hususunda Türkiye hükümetini destekleyerek, “Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakerelerinin AB tarafından kesintiye uğratılması, stratejik ve taktiksel bir yanlıştır. Kapıyı kapatmak hatadır. Türkiye bölgenin güvenliği için önemli büyük bir ülke. Merkel bakalım bu görüşlerini Ekim de tekrar edecek mi. Belki seçim sonrası farklı olur. Bazen secim dönemlerinde tansiyon artar" dedi.