Yunanistan'dan ABD Üssüne İzin!

ABD askeri üslerinin Türkiye’den, özellikle de İncirlik’ten çıkmak zorunda kalması durumunda, Yunanistan'ın ev sahipliği yapabileceğini dile getirdi.

 Yunanistan'dan ABD Üssüne İzin!

Yunanistan'dan ABD Üssüne İzin!

ABD askeri üslerinin Türkiye’den, özellikle de İncirlik’ten çıkmak zorunda kalması durumunda, Yunanistan'ın ev sahipliği yapabileceğini dile getirdi.
Türkiye ile ABD arasında çıkan herhangi bir gerginlik sonrası gündeme sıkça gelen "İncirlik'i kapatalım" yorumları uzun süre sosyal medyada yer buluyordu.
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın basına yönelik, Ankara’nın ABD askerlerini gönderme konusunu gündeme getirmesi durumunda Atina’nın ABD üslerini kabul etmeye hazır olup olmadığı sorusuna, “Her türlü tesisi yerleştirebileceğimiz ortada. Tanrıya şükür bizde yeterince var zaten” dedi.

"ABD GELİRSE HER TÜRLÜ YARDIMA AÇIĞIZ"
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın basına yönelik açıklamasında  “Eğer üslere servis sunup sunmayacağımızı soruyorsanız, biz NATO üyesi bir ülkeyiz ve dolayısıyla NATO’nun ihtiyaçları her zaman Yunanistan tarafından Yunan Anayasa ve mevzuatına uygun olarak karşılanabilir. ABD ile ikili ilişkilere gelince; savunma anlaşmamız var. Eğer ABD gelecekte Yunanistan’daki savunma imkanlarını daha fazla genişletmek isterse Yunan hükümet bunu olumlu bir şekilde değerlendirir” cümleleri kullanıldı.

NÜKLEER SİLAHLARIN İNCİRLİK'TE OLDUĞU İDDİASI
Aynı açıklama kapsamında, İncirlik’te olduğu iddia edilen nükleer silahı kabul etmeye hazır olup olmadıkları konusuna yönelik “ABD’nin bu geniş bölgede, taktik nükleer silah bulundurma imkanına sahip sadece iki üssün olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama bu silahın nerede olup olmadığını doğrulayamam. Ben bunu bilmiyorum ve doğrulamıyorum”.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz