Yunanistan Maliye Bakanlığınca alınan kararda 1 Eylül'den itibaren yürürlüğe girmesi beklenen düzenleme resmi gazetede yayınlandı.

1800 AVROYA YÜKSELTİLECEK

Yeni düzenlemeye göre, kişiler için tek seferde çekilebilecek nakit miktarı iki haftada 840 avrodan ayda 1800 avroya yükseltilecek.

Ayrıca alınan karar ile , banka hesabı açma işlemleri basitleşirken, şahıslar ve kurumlar belli koşullar içinde birden fazla banka hesabına sahip olabilecekleri belirtildi.

Yunanistan, 2015 Haziran'da kreditörleri ile sürdürdüğü müzakerelerin olumsuz olması üzerine bankalardan para çıkışını durdurmak nedeniyle sermaye kontrollerini yürürlüğe koymuştu.

Para çekme limitini günlük 60 avro'ya kadar düşürme düzenlemenden sonra paniğe kapılan Yunan vatandaşlar, banka önlerinde uzun kuyruklar oluşturmuştu.

Öte yandan Avrupa İstikrar Mekanizması’nın, Yunanistan’nın 8.5 milyar euroluk yeni kredi dilimi için serbest bırakılmasına onay verildi.

Ekonomik problemler yaşamakta olan Euro kullanan bölge ülkeleri gerekli ekonomik desteğin sağlanması adına çalışmalarının üzerine kurulan Lüksemburg merkezli olarak ESM, kurtarılma programı uygulaması çerçevesi Yunanistan’ın yeni kredi dilimi için hazırlanan kısmının serbest bırakılmayı onaylama süreci açıklama yaptı.

PAZARTESİ 7.7 MİLYAR EURO

Buna duruma göre, ESM’nin, Yunanistan'da borçların geri ödenmesi amacıyla Pazartesi günü itibariyle 7.7 milyar Euro gönderilecek.

Yunanistan ülkesini kurtarmanın peşinde olan Euro Bölgesi ülkelerinin program uygulamasına da devam edilmesi halinde 1 Eylül 2017’de tarihinde de 800 milyon euroluk bir kredi dilimi daha serbest bırakılacağı açıklandı.
Bu sayede, Yunanistan'ın toplam olarak 86 milyar euroluk üçüncü Kurtarma Programı çerçevesi içerisinde ESM’in sağladığı kredi miktarı 39.4 milyar euroya ulaştığı bildirildi.