Yunanistan İstatistik Kurumu (ELSTAT) verilerine göre, mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı Nisana göre ilerleyerek yüzde 22,5 seviyelerine ulaştı.Yunanistan Hükümeti yapmış olduğu revizyonlara rağmen bir türlü işsizlik oranlarını düşüremiyor.

İŞSİZ SAYISI 2 MİLYON’A YAKLAŞTI

Nisan Ayında işsiz sayısı 2 milyona yaklaştığı vurgulandı.En yüksek işsizlik oranı ise yüzde 46,6 ile 15-24 arası genç insanlarda görüldü işsizlik verilerinde nufusun genç kısımının genelinin işssiz olduğu vurgulandı.

Şubat ayı işsizlik oranı ise yüzde 22,9 olarak aşağı yönlü revize edildi. Yunanistan, işsizlikte son dönemdeki gerilemeye rağmen Avro Bölgesinde en yüksek işsizlik oranına sahip ülke konumunda bulunuyor açıklaması yapıldı.

YUNANİSTAN HA BATTI HA BATIYOR

Yunanistan’da işsizlik bi türlü engellenemiyor.Yunanistan başbakanı Alexis Çipras eğer kreditörlerle anlaşamazsa ülkenin iflası kaçınılmaz olacak.Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras ülkesinin iflasını önleyebilmek için Avrupa ülkelerinden borç para arayışına çıkacak.fakat Avrupa ülkeleri Yunan hükümetine borç vermeye yanaşmıyor.

YUNANİSTAN EURO BÖLGESİNDEN ATILABİLİR

Yunan hükümeti kreditörlerle anlaşamazsa ve temmuz ayında ödemesi gereken 7 milyar Euro’yu ödemezse kreditörlerden kredi alamayacağını ve Euro bölgesinden çıkarılarak yaptırımlar uygulanacak.