Yerel Yönetim Çalışanları Federasyonunun (POE-OTA) ilanıyla Karaiskakis Meydanı'nda buluşan ortalama 2 bin temizlik görevlisi, ilk başta İçişleri Bakanlığı binasına yürüdü.

POLİS BİBER GAZIYLA MÜDAHALE ETTİ


Bakanlık binasına girmek isteyen eylemciler, polis barikatıyla karşılaştı. Bina girişine attıkları çöpleri ateşe vermeyi amaçlayan işçiler, daha sonra meclis binasına yürüyüş düzenledi. Polis, meclis binasına girmeyi planlayan işçilere biber gazı sıkarak müdahale etti.


Bazı işçi liderlerinin, Meclis Başkanı Nikos Voutsis ile beraber olmak adına binaya girmelerine onay çıktı. Bu esnada, sıcak hava ve biber gazından etkilenen kimi vatandaşlar, ambulanslarla hastaneye götürüldü.

YUNANİSTAN SOKAKLARINDA ÇÖP YIĞINLARI


Sözleşmeli çalışan temizlik görevlilerinin, Sayıştay talimatıyla sözleşmelerinin uzatılmasının anayasaya aykırı olduğu belirlenmişti. Karardan sonra, ortalama 10 bin temizlikgörevlisinin işsiz kalma ihtimali doğmuştu.

ATİNA SOKAKLARI PİS KOKUYOR


Temizlik işçilerinin grev yapması karşısında Atina ve diğer kimi şehirlerde çöp konteynırlarının çevresinde çöp yığınları meydana geldi. Hemen hemen 2 gündür toplanmayan çöpler sebebiyle çevreye kötü kokular yayılıyor.


Euro Bölgesi'nde en fazla işsizlik oranına sahip Yunanistan'da mart ayı işsizlik miktarı yüzde 22,5 olarak hesaplanmıştı.