Yunanistan ve uluslararası kreditörler arasında anlaşmaya varıldı. 3. kurtarma paketi çerçevesinde 8,5 milyar avroluk yeni kredi sağlanmasının koşulları üzerinde uzlaşmaya gidilebildi.

Avro para biriminin geçerli olduğu 19 Avrupa Birliği (AB) üyesi devletin maliye bakanları, Uluslararası Para Fonu (IMF), AB Komisyonu ve Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) görevlileri, Yunanistan'ın krizi atlatabilmesine yönelik hazırlanan programın tartışıldığı "Avro Ekipleri Buluşması" sebebiyle Lüksemburg’da bir araya geldi.

TAKVİM TEKRARDAN DÜZENLENİYOR

Taraflar arasındaki toplantı sonrasında, Avro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, İktisat ve Mali Konulardan Mesul AB Komisyonu Üyesi Pierre Moscovici ve Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) Başkanı Klaus Regling müşterek basın açıklaması tertipledi.

Avro Grubu Başkanı Dijsselbloem, Yunanistan ve borç verenler arasındaki toplantılar sonucunda müspet yönde ilerleme sağlandığını kaydederek, “Yunanistan’la, şartlar, borç takvimi ve IMF’ye dâhil olma gibi bütün unsular hakkında bir uzlaşmaya gidebildiğimizi gönül rahatlığıyla dile getirebilirim." şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yunanistan’ın borcunun tekrardan tanzim edilmesi hususunda Dijsselbloem, uygun bir şekilde kurtarma takviminin bitmesinin sonrasında borcun tekrardan düzenlenmesi hususunda ne türden tedbirlerde bulunulacağının tekrardan tetkik edileceğini ifade etti.