Yerel Yönetim Çalışanları Federasyonunun (POE-OTA) ilanıyla sözleşmelerinin uzatılmaması nedeniyle başkent Atina'nın Karaiskakis Meydanı'nda bir araya gelen yaklaşık bin gösterici, İçişler Bakanlığına yürüdü.

BAKANLA GÖRÜŞME TALEBİ


"İstesen de istemesen de sözleşmelerimizi uzatacaksın" yönünde sloganlar atan eylemciler, İçişleri Bakanı Panos Skourletis ile görüşme isteğinde bulundu.


İŞSİZ KALMA İHTİMALİ


İşsiz kalma riskiyle karşı karşıya olan temizlik görevlileri heyetinin görüşme isteği ilk başta kabul edilmedi. İsteklerinin reddine kzıan göstericiler ile polis arasında olaylar çıktı.

Yaşanan olaylardan sonra isteğin olumlu karşılık görmesiyle temizlik görevlileri Bakan Skourletis ile görüştü. Fakat görüşme sonrası açıklama yapan heyet bir sorunun çözüme kavuşmadığını ifade etti.

ATİNA'DA ÇÖP DAĞLARI


Heyet, perşembe günü büyük bir eylem yapmayı planladıklarını açıklayarak, tüm halkı gösteriye gelmesi talebinde bulundu

Hususa dair demeç veren Yunanistan Belediyeler Birliği (KEDE) Başkanı Yorgos Patulis de grevlerinin herhangi bir çözümüün olmamaması durumunda perşembe gününe kadar devam edeceğini belirtti.

Temizlik göevlilerinin grev yapması üzerine Atina ve diğer bazı şehirlerde çöp kutularının çevresinde çöp yığınları meydana geldi. Yaklaşık bir haftadır bazı bölgelerde toplanmayan çöpler sebebiyle çevreye kötü kokular yayılıyor.