Yunanistan Ateşle Oynuyor

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu, 16 yıldır Yunanistan'ın işgalinde olan Aydın ilimize bağlı Eşek Adası'nı ziyarette bulundu.

Yunanistan Ateşle Oynuyor

Yunan Cumhurbaşkanı'nın bugün eşek Adası'na yapmış olduğu ziyarette; “Bugün bu uç bölgede bulunmaktan gurur duyuyorum. Burası sadece bizim değil AB'nin sınırlarının da savunulduğu bir noktadır…. Yunanistan her zaman iyi komşuluk ilişkileri istemektedir ve iki halkın birlikte yaşamasına inanmaktadır, bununla beraber egemenlik hatlarımızdan asla taviz vermeyiz. Yunanistan'ın dış politikasının temeli bölgede barışın hüküm sürmesi, Balkanlar ve Doğu Akdeniz'de istikrarın olmasıdır” sözlerine yer verdi.

YUNAN İŞGALİNDEKİ EŞEK ADASI

1932 Lozan Antlaşması taraflarından İngiltere’nin 1943’te yayınladığı ve 1947 Paris Antlaşması’na taraf olan ABD’nin 1951 yılında yayınladığı haritalarda, Eşek Adası’nın 12 Ada deniz sınırları dışında Türkiye toprağı olarak gösterilmişti. Ada, 16 yıldır Yunanistan işgali altında ve adada konuşlu Yunan kara, deniz ve hava üslerinde yüzlerce silahlı Yunan askeri görev yapıyor.

"BURADA OLMAK BENİM GÖREVİM"

Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellaropulu’nun, Eşek Adası’nda bulunan anı defterine şu satırları yazdığı belirtiliyor: “Adanın fahri vatandaşı olma onuruna eriştiğim için teşekkür ederim. Tarihin derinliklerindeki bu ada, Yunanistan´ın ayrılmaz bir parçasıdır. Burada olmak benim görevim. Buraya sahip çıkacağız. Yunanistan uzun zamandır Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri ve iş birliği arayışındadır. İki halkın barış içinde bir arada yaşamasına ve iş birliğine yatırım yapmaktadır. Ancak, egemenlik haklarından vazgeçmeye veya ulusal topraklar üzerindeki anlaşmazlıkları kabul etmeye hazır değildir. Güneydoğu Avrupa ve Doğu Akdeniz’de barış, güvenlik ve istikrarın sağlanması, ulusal stratejimizin temel direğidir.”

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR