Yunan Basını: ‘Türkiye, Nüfuzlu Bir Bölgesel Oyuncu’

Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerini başarılı bir şekilde yürüten Türkiye, Yunanistan basınında endişeye yol açtı.

Yunan Basını: ‘Türkiye, Nüfuzlu Bir Bölgesel Oyuncu’

Yunan Basını: ‘Türkiye, Nüfuzlu Bir Bölgesel Oyuncu’

Türkiye, Doğu Akdeniz’de egemenlik hakları kapsamında sondaj faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye’nin bölgede gün geçtikçe güç kazanması Yunanistan başta olmak üzere pek çok ülkeyi endişelendiriyor.

‘TÜRKİYE, OSMANLI'NIN İZİNDE’

Doğu Akdeniz'de gün geçtikçe güçleşen bir durum oluştuğunu kaydeden Yunanistan gazetesi Kathimerini, Avrupa Birliği ve Yunanistan’ın kendi çıkarları için gerektiğinde düğmeye basacağını kaydetti.

‘TÜRKİYE'NİN FAALİYETLERİ GÜÇLENİYOR’

Analizde, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki politikasını Osmanlı İmparatorluğu’ndan ilham aldığı ifade edildi.

Türkiye’nin, önde Libya gelmek üzere bölgedeki politikasıyla komşu devletlerin desteklerini de almasıyla daha da güçlendiğini kaydedilen yazıda, ‘Türkiye, adım adım nüfuzlu bir bölgesel oyuncu haline geliyor. Bu bölge için hiç iyi değil’ denildi.

Bu rolün, ‘birçok Akdeniz ülkesi için kabul edilemez’ olduğunun altını çizen Kathimerini, bölgedeki istikrarın devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Site Yorumları

  1. Yunanistan a en iyi dost Türkiye olur ama Yunanistan siyaseti hala farklı dinleri kabul edemiyor halkı demiyorum siyasetçileri diyorum tek yapmaları gereken şey iki toplumlu luğu kabul ettiklerini dünyaya ilan etmek ondan sonra Yunanlı işadamlarıyla Türk iş adamları dünya pazarında bir birlerine yardım ederler zaten Türkiye de halkın AB ye girip girmemek umrunda değil tek bir şeyi yapacaklar Yunanistan ın neler kazanabileceğini düşünmeliler

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR