İsrail'in Haaretz gazetesi yazarı John Brown tarafından yayımlanan makalede, "Bilindiği gibi Myanmar hükümeti suç işlemeye devam etmesine karşın İsrail, oradaki rejime silah satmakta ısrar ediyor." ifadelerini kullandı.

EYLÜL 2015'TE İSRAİL'E SİLAH GEZİSİ DÜZENLEDİ

Brown, "Şiddetin artmasına karşın İsrail, Myanmar'a silah satmaya devam etmekte." başlıklı makalesinde, Myanmarlı General Min Aung Hlaing'in Eylül 2015'te İsrailli silah üreticileriyle görüşmek üzere İsrail'e "alışveriş gezisi" gerçekleştirdi.

Myanmarlı General Hlaing’in bu ziyaretinde İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ve İsrail Genelkurmay Başkanı ile görüştüğünü açıklayan Brown makalesinde, İsrail Savunma Bakanlığı Uluslararası Savunma İşbirliği Dairesi Başkanı Michel Ben-Baruch'un da 2015'te Myanmar'ı ziyaret ettiğini kaleme aldı.

İSRAİL YÜKSEK MAHKEMESİ BU AY SONU KONUYU GÖRÜŞECEK

Brown, İsrailli insan hakları eylemcilerinin Myanmar'a silah satışına ilişkin İsrail Yüksek Mahkemesi’ne başvuruda bulunduğunu belirterek, mahkemenin başvuruyu eylül sonunda değerlendirmeye alacağını ifade etti.

İsrail Savunma Bakanlığı’nın mart ayında yayımladığı ön savunmada, mahkemenin durumla alakasının olamayacağını, meselenin "açıkça diplomatik" bir konu olduğunu ileri sürdüğünü belirten Brown, İsrailli milletvekili Tamar Zandberg'in 6 Haziran’da İsrail parlamentosundaki (Knesset) oturumda Savunma Bakanı Avigdor Liberman'a Myanmar'a silah satışına ilişkin bir sual yönelttiğini ve Liberman'ın "Knesset’in konuyla ilgili ayrıntıların konuşulacağı uygun yer olmadığı" yanıtını verdiğini de söyledi.