ABD'nin batısında keşfedilen bir çam ağacının, yeryüzünde yaşı bilinebilen en yaşlı canlı olduğu tespit edildi.

Bilim insanları, ABD'nin Kaliforniya eyaletinde dağlık alanda kök salmış “Pinus longaeva” sınıfı bir çam ağacının yaşının 5 bin 67 olduğunu tespit etti.

Aynı alanda benzer sınıftan bir başka çam ağacının ise 4 bin 850 yıldır dünyada bulunduğu anlaşıldı.

DNA’DAN HAREKETLE YAŞ TESPİTİ YAPMIŞLAR

En uzun yıllardır yaşayan canlılar listesinde üçüncü kısımda da Nevada eyaletinde 4 bin 840 yaşa sahip çam ağacı bulunuyor.

Utah Eyalet Üniversitesi'nden genetik uzmanı Prof. Dr. Karen Mock, BBC'ye verdiği mülakatta ağaçların kaç yaşında olduklarını vakit içinde kendilerinde bulundurdukları DNA dönüşümlerini araştırarak keşfettiklerini ifade etti.

Mock, “Eşeysiz üremede bulunan ağaçlar, her yerde bulunur ve kendilerini tazeler. Bu da aynı kökten doğmuş olan iki gövdenin, ağacın kaç yaşında olduğunu anlayabileceğimizi gösteren bir niteliktir. Bilim insanları, bu problemi ağacın uzunluğunu yaşıyla kıyaslayarak çözebilme gayretinde. Biz ise incelemelerimizde ağaçların yaşını tespit edebilmek adına DNA değişimlerinden istifade ettik" şeklinde açıklamalarda bulundu. Ağaçların yaşı normalde gövdelerindeki halkarın sayılmasıyla hesaplanıyor, fakat bu yöntemin yerine artık DNA yöntemi tercih ediliyor.