Yemen karasularında seyreden ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) flamasını taşıyan bir gemiye Yemen'deki Husiler tarafından füzeli saldırı tertiplendi.
Suudi Arabistan'ın resmi yayın organı SPA'da yayınlanan, Suudi Arabistan liderliğindeki Koalisyon Kuvvetleri Komutanlığı'nın ifadelerinde, Yemen'in batısında bulunan Hudeyde şehrindeki Muha Limanı'ndan denize gözlemlenen BAE'ye ait bir gemiye Husiler tarafından füzeyle saldırı tertiplendiği bilgisi aktarıldı.

Saldırıda gemiye zarar gelmediği, fakat gemide bulunan kişilerden birinin olay sebebiyle yara aldığı ilan edildi.

GEMİDE ZARAR YOK

Yemen'de Husiler geçtiğimiz gün Yemen’in batı tarafında bulunan El-Muha şehrine yakın bir yerde Suudi Arabistan liderliğindeki ittifak kuvvetlerinin sahibi olduğu bir harp gemisine füze saldırısı organize ettiklerini ifade etmişlerdi. Bu bildirimde Suudi Arabistan idaresinin ağzından tasdik edilmemişti.

Suudi Arabistan’ın liderliğindeki ittifak kuvvetleri ise El-Muha'nın kuzey tarafında bulunan Husi saflarına hava saldırısı düzenlemiş ve ağır kayıplar verilmesine neden olmuştu. Yemen’de sürdürülmekte olan savaş neticesinde binlerce sivil hayatını kaybederken, savaşın tetiklediği başka sornlar da halkın yaşamını güçleştiriyor ve yüz binlerce kişinin göç etmesine neden oluyor.