Yemen'e buğday götüren 'İnce İnebolu' adlı Türk kargo gemisine roketli saldırı yapıldı.

ABD: ALARMA GEÇTİK

Beyaz Saray’dan bugün gerçkeleştirilen duyuruda, Türk kargo gemisinin Yemen’e buğday götürürken vurulmasının sonrasında alarma geçildiği açıklandı.

İNCE İNEBOLU GEMİSİNE ROKETLİ SALDIRIYA TEPKİ

ABD, Yemen'e buğday götüren İnce İnebolu adlı Türk gemisine iki hafta önce yapılan füze saldırısına tepki gösterdi.

Bugün yapılan duyuruda, kargo gemisinin Yemen’e buğday götürürken vurulmasının sonrasında alarma geçildiği açıklandı.

GEMİ JİZAN LİMANINA ÇEKİLMİŞTİ

Patlama ardından gemi kaptanının yardım talebine Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri yanıt verdi. Suudi gemilerinin desteğiyle Türk gemisi Jizan limanına götürülmüştü.

İLK GÖRÜNTÜLERDE GEMİNİN SOL GÖVDESİNDE BÜYÜK BİR DELİK OLDUĞU GÖRÜLDÜ

Gemide incelemeler yapan Suudi görevliler patlamanın içeriden dışarıya doğru olduğunu duyurdu. Gemiden gelen ilk fotoğraflarda geminin gövdesinin sol kısmında büyük bir delik olduğu göze çarpıyor. Fakat geminin 50 bin ton Rus buğdayı taşıması füze saldırısına gerekçe oldu.

İNCE İNEBOLU GEMİSİ KİMİN?

İnce İnebolu gemisi 2002 senesinde üretilmiş olan ve halen Türkiye bayrağı altında yer alan bir Bulk Carrier gemisidir. İnce İnebolu gemisinin sahibi ise 'İnce Denizcilik' firması...

İnce Denizcilik' e bağlı 'M/V INCE INEBOLU' adlı Türk gemisine gerçekleştirilen füze saldırısı ile alakalı İnce Denizcilik Teknik Müdürü A. Yaşar Canca basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sahilden 70 mil açıkta duran gemimize 10 Mayıs gece yarısı kuzeyden geldiği tespit edilen bir füze saldırısı gerçekleştirilmiş olup, füze No-3 tst tankına (asma tank) bordadan çarpmış ve içeride patlamıştır."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.