Yemen'de meydana gelen çatışmanın taraflarının, 17 bin 123 defa savaş kanunları ihlal ettikleri belgelerle ispatlandı.

Yemen resmi haber ajansı SABA tarafından yapılan habere göre, ülkede uygulanan insan haklarının ihlaline yönelik iddiaları araştırmak adına oluşturulan Ulusal Komite tarafından çıkarılan sonuçlarda, kimi yerlerde 17 bin 123 defa savaş kanunlarının ihlal edildiğine yönelik belgeler mevcut.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi 36. Dönem Toplantısı'nda incelenen belgeler, ülke çapında mağdur, görgü tanığı ya da ihbarda bulunan16 bin 191 kişinin ifade vermesinden sonra hazırlandı.

YEMEN’DE BİNLERCE KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Diğer yandan, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamada, kolera salgının meydana geldiği 27 Nisan tarihinden şimdiye ülke çapında toplam 698 bin 371 şüpheli kolera vakası olduğu ve salgından dolayı 2 bin 101 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

DSÖ tarafından hazırlanan raporda vakaların yüzde 25'ini çocukların oluşturduğu, bu sayının yüzde 55,5'inin de 18 yaşından küçüklerin oluşturduğu belirtildi.

Yemen'de iki seneden fazla bir zamandır süren çatışmalardan dolayı ülke genelinde yerinden gönderilmiş yaklaşık 3 milyon vatandaşın, temiz içme suyu bulamaması ve atılan pisliklerin toplanmaması nedeniyle her gün kolera salgını artarak büyüyor.