Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamada, kolera salgının meydana geldiği 27 Nisan tarihinden şimdiye ülke çapında toplam 698 bin 371 şüpheli kolera vakası olduğu ve salgından dolayı 2 bin 101 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

DSÖ tarafından hazırlanan raporda vakaların yüzde 25'ini çocukların oluşturduğu, bu sayının yüzde 55,5'inin de 18 yaşından küçüklerin oluşturduğu belirtildi.

Yemen'de iki seneden fazla bir zamandır süren çatışmalardan dolayı ülke genelinde yerinden gönderilmiş yaklaşık 3 milyon vatandaşın, temiz içme suyu bulamaması ve atılan pisliklerin toplanmaması nedeniyle her gün kolera salgını artarak büyüyor.

YEMEN’E HAVA SALDIRISI

Diğer yandan geçtiğimiz ay, Yemen’in başkenti Sana’da koalisyon güçlerinin bir kontrol noktasına gerçekleştirdiği hava saldırısında en az 13 kişinin yaşamını yitirdiği 1 kişinin de yaralandığı kaydedilmişti. Yaralanan kişinin durumunun kritik olduğu açıklanırken saldırı esnasında bir petrol tankerinin de patladığı dile getirildi.

Husi yetkili, saldırının Sana ve liman şehri El-Hudeyde arasındaki anayolda meydana geldiğini aktararak, 8 sivilin araçlarıyla kontrol noktasından geçerken yaşamını yitirdiğini, bunlardan birinin petrol tankerinin şoförü olduğunu ifade etti.