Olaya şahit olandlardan edinilen bilgiler ışığında, Ramallah çevresindeki Um Safa köyünü basan Yahudi yerleşimciler, Filistinli vatandaşlara ait olan üç aracı kundakladı. Bu araçların tamamen yanarak kullanılmaz hale geldiği ifade edildi.

FİLİSTİNLİ GENÇLER DAHA FAZLA DAYANAMADI ve ARBEDE YAŞANDI

Olaydan sonra köyde yaşayan Filistinli gençlerin İsrail askerleri ile yerleşimcilere taş ve şişe ile karşılık vermesinin üzerine tartışma çıktığı kaydedildi. Bunun üzerine köye giriş ve çıkışları kapatan işgalci İsrail güçleri ile Filistinliler arasında çatışma yaşandı. İsrail askerleri silahlarını kalabalığın üzerine doğrultup ateş açtı.

MİLLETLETARASI HUKUKA GÖRE AYKIRI

Milletlerarası hukuka göre Filistin topraklarında bulunan bütün Yahudi yerleşim birimleri yasadışı olarak kabul ediliyor. İşgal altındaki bölgelerde bulunan fanatik Yahudi yerleşimciler sık sık Filistinlilere saldırı eyleminde bulunuyor.

Öte yandan İsrail, Filistinlilere eziyet çektirmeye devam etmekte. Filistin' de bulunan yerel haber sitelerinden edinilen bilgiler ışığında, İsrail askerleri Sabah vakitlerinde Filistinli milletvekilleri Ömer Abdurrezzak'ın Selfit şehirindeki evine, Şakir Amara' nın ise Eriha'd aki evine baskın yaptı. Filistin Yasama Meclisi' nden Hamas' a mensup 2 milletvekilinin baskın sonucu İsrail askerlerince gözaltına alındığı bildirildi.