Rusya Devlet Başkanı Putin: "Suriye hususunda Türkiye ile aynı görüşü paylaştığımız birçok mevzu mevcut. Türkiye ile kilit noktalarda uzlaşamasaydık ne Suriye'de ateşkes uygulanabilir ne de çatışmasızlık bölgeleri anlaşması hayata geçirilebilirdi."

SURİYE'NİN BÖLÜNMESİ

Putin, Suriye'nin bölünme ihitmalinden endişe ettiklerini söyleyerek, "Suriye'de çatışmasızlık bölgelerinin oluşturulmasında da bazı şüpheler oluşuyor. Bu bölgelerin ileride Suriye'nin bölünmesinde rol model olmaması gerekir. Aksine bu bölgelerin, ülkenin toprak bütünlüğünün korunması ve ilerideki siyasi iletişime örnek teşkil etmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

S-400 FÜZESİ

Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmelerinde S-400 füze savunma sistemi hususunu görüştüklerini kaydederek, "Fakat bu sistemleri henüz ülke dışında faaliyete geçiremedik. Bugün Hindistan Başbakanı ile nasıl ve ne durumlarda üreteceğimizi görüşeceğiz. Süreç, teknoloji ve personel yetiştirilmesi noktasından büyük bir hazırlık gerektiriyor. Ama mümkün olmayan hiçbir şey yok. Bu modern sistemlerin sevkiyatı konusuna tekrar döneceğiz. Bu sistemlerin etkili olduğunu hem Rus hem de Türk askeri yetkilileri biliyor." dedi.

PKK AÇIKLAMASI

Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye'nin terör örgütü PYD/PKK hususundaki endişelerinin farkında olduklarını söyeyerek, "Bu konularda yapıcı bir çalışma yürütmeye itina gösteriyoruz." dedi.