Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine yönelik süren eylemlerde 4 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle ölü sayısı 80'i aştı.

Başsavcı Luisa Ortega Diaz, Barquisimeto şehrinde gerçekleştirilen gösterilerde 4 kişinin yaşamını yitirdiğini, 8 kişinin yaralandığını bildirdi.

Şehrin belediye başkanı söz konusu kişilerin ölümünden hükümet destekçisi silahlı milisleri sorumlu tuttu.

Böylelikle ülkede nisan ayınan itibaren süren protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısı 80'i aştı.

Diğer taraftan başkent Caracas'ta da Başsavcı Ortega Diaz'a destek gösterileri yapıldı. Buradaki gösterilerde de güvenlik ekipleriyle protestocular arasında çıkan çatışmalarda yaralananların olduğu aktarıldı.

Hükümete yakınlığıyla tanınan Kamu Denetçisi Tarek William Saab'a daha evvel yalnızca başsavcının özel yetkisi olan "suç olaylarına dair soruşturma yürütme" görevinin verilmesine sert çıkan Diaz, "Bu kararla açıkça insan haklarını ihlal eden bir kişiye, insan hakları ihlallerini soruşturma yetkisi veriliyor." değerlendirmesinde bulunmuş ve bu kararı tanımayacağını söylemişti.

Bunun üzerine Yüksek Mahkeme, hükümet aleyhine sözleriyle gündeme gelen Başsavcı Diaz'a yurt dışına çıkış yasağı konulmuş ve başsavcının banka hesaplarını dondurmuştu.

Venezuela'da sokak eylemleri, Devlet Başkanı Nicolas Maduro önderliğindeki hükümetin kontrolü altında olan Yüksek Mahkeme'nin 31 Mart'ta Ulusal Kongrenin yetkilerini aldığını bildirimesiyle başlamıştı. Maduro, muhalefet, aşırı sağcı radikaller ve suç çetelerinin iş birliği içinde şiddeti körüklediğini savunurken, muhalefet ölümlerden orantısız güç kullanan güvenlik kuvvetlerini ve hükümet yanlısı milisleri sorumlu tutuyor.