Venezuela bir grup asker ABD desteğiyle darbe yapmaya kalkıştı ancak girişim bastırıldı. 
İktidar partisi lideri Diosdado Cabello, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, hükümete sadık birliklerin kontrolündeki bir askeri üsse darbe girişimi düzenlendiğini ve çok sayıda kişinin gözaltına alındığını belirtti.

KALKIŞMA HIZLA KONTROL ALTINA ALINDI

İktidar partisinin lideri olanCabello, askeri birliklerin, sabah erken saatlerde, Carabobo eyaletinin başkenti Valencia yakınlarındaki Paramacay üssündeki durumu kontrol altına almak için hızla harekete geçtiğini duyurdu.

DARBE YAPTIKLARINI VİDEOYLA AÇIKLADILAR

Açıklama bazıları silahlı, bir grup askeri üniformalı kişinin Carabobo eyaletinde kalkışma başlattıklarını açıklayan bir video yayınlamalarının ardından geldi. Kendini Yüzbaşı Juan Caguaripano olarak tanıtan bir kişi, başkaldırı çağrısına uymayan birimlerin askeri hedef olarak belirleneceğini kaydetti.

KLASİK DARBECİ SAVUNMASI YAPTI

Uluslararası basında yer alan haberlere göre, Caguaripano, bunun bir darbe girişimi değil, "anayasal düzenin yeniden tesis edilmesi için başlatılan sivil ve askeri bir eylem" olduğunu ifade etti.

ABD İLE VENEZUELA ARASINDA NE YAŞANMIŞTI?

Hatırlanacağı gibi daha önce Devlet başkanı Maduro, Amerika Birleşik Devletleri' nin 'diktatör' diye tanımlayarak vatandaşlarının ve ABD’li şirketlerin Maduro ile ticari ilişki kurması yasaklamasının "ani ve kızgınlıkla" alınmış bir karar olduğunu söylemiş ve açıklamalarda bulunmuştu.

MADURO'DAN AÇIKLAMA! "BEN DIŞARIDAN GELEN EMİRLERE İTAAT ETMEM"

Venezuela halkının Kurucu Meclis seçimlerine giderek özgür olmayı seçtiğini ifade eden Maduro, "Çünkü Venezuela halkı ABD' nin Kurucu Meclisi askıya alma emrini dinlemedi. İstediğiniz yaptırımı uygulayın, ben dışarıdan gelen emirlere itaat etmem, ben bağımsız bir başkanım ve Amerika Birleşik Devletleri' nin emperyalizmine karşıyım" şeklinde açıklama yapmıştı.