Ve Kıyamet Koptu!

ABD-Meksika sınırına dev duvar inşaatı hedefiyle yola çıkan Başkan Trump, yayımladığı kararnameyle süreci resmen başlattı. Meksika tarafında ise büyük bir öfke var, Başkan Peña Nieto, duvar için hiçbir şekilde para ödemeyeceklerini ilan etti.

Ve Kıyamet Koptu!

ABD Başkanı Donald Trump, seçim kampanyasında söz verdiği gibi 3 bin 100 kilometrelik Meksika sınırına örülecek duvar için imzayı attı. Trump'ın kararnamesi deprem etkisi yarattı, Meksika lideri Enrique Pena Nieto duvar için kesinlikle para ödemeyeceklerini ilan etti. Nieto, gelecek hafta Washington'a yapacağı ziyareti de iptal edebilir.
 
Bir video mesaj yayınlayan Meksika Devlet Başkanı, Trump'ın kararını kınadı. Nieto, "Defalarca söyledim, Meksika hiçbir duvar için para ödemeyecek. Meksika, Amerikan halkına dostluğunu, hükümetine ise anlaşmaya varma arzusunu sunuyor" dedi.

Meksika liderinin 31 Ocak'ta Beyaz Saray'ı ziyaret etmesi planlanıyor. Ülkedeki muhalefet partileri, Nieto'dan randevuyu iptal etmesini istiyor.

Ülke genelinde ise, ABD'ye öfke var. Her konuda farklı düşünen Meksikalıların son dönemde üzerinde ittifak ettiği tek konu, duvara karşı olmak. Birçok Meksikalıya göre duvar ırkçı ve yabancı düşmanı. Trump'ın duvarın parasını Meksika'dan alacağını söylemesi, öfkeyi daha da büyütüyor.

BBC Meksika muhabiri Will Grant, güneyden bakıldığında duvarın sınırın iki tarafına yayılmış aileleri böleceğini ve insanların mevsimlik işçi olarak ABD'ye gitmesinin önüne geçeceğini aktarıyor.

'MEKSİKA YÜZDE 100 ÖDEYECEK'

ABD Başkanı, tarihi kararnameyi imzalarken "Başından beri bunu söylüyorduk" sözlerini sarfetti:

"Duvarı yapacağız ve buna inanılmaz ihtiyaç var. Bu duvar Meksika’ya karteller ve suçlularla savaşmada yardımcı olacak. Artık sınırdaki yakala-bırak politikası bitti. Bundan sonra suçlular geri gönderilecek. Güvenlik görevlisi sayısını artıracağız.

Müzakerelere kısa bir süre içinde başlayacağız. Maliyetini de -bir şekilde- Meksika'dan geri alacağız. Yalnızca bir türlü ödemeden bahsediyorum. Bir şekilde olacak, belki de karmaşık bir şekilde. Bu Meksika için de iyi olacak. 

Bu sayede milyonlarca insanın hayatını, işini kurtaracağız. Silah kaçakçılığını ve para aklanması işlemlerini durdurmalıyız. Bu hem Meksika hem de Amerika için önemli.

Meksika, duvarın parasını yüzde 100 ödeyecek."

TAM BİR KEŞMEKEŞ

Donald Trump, duvarın faturasını kimin ödeyeceği konusunda şimdiye kadar birçok kez bocaladı.

İlk başta Meksika'nın parayı ödeyeceğini söyleyen Trump, güney komşusundan gelen 'ödemeyeceğiz' restinden sonra duvarın ABD tarafından finanse edileceğini, sonradan Meksika'nın bu parayı ABD'ye vermesinin sağlanacağını belirtti.

ABD'li gazetecilerden gelen, Meksika'nın faturayı ödemesi için ne yapılabileceği sorusuna ise belgesiz göçmenlerin Meksika'ya para göndermesini engelleyerek Meksika'ya şantaj yapabileceği şeklinde yanıt verdi. Trump, bunun yasal temelinin de ABD'nin terörle mücadele yasalarında olduğunu söyledi.

Terörle mücadele yasasını kullanarak göçmenleri engellemek için başka bir ülkeye şantaj yapmanın nasıl mümkün olacağı konusunda gazeteciler tarafından sıkıştırılan Trump, diğer seçeneklerin ise Meksikalılar için vize ücretlerinin artırılması, sınırı geçenlerden daha fazla para alınması ve ithalat vergisinin artırılması olduğunu söyledi.

Trump, bunların gerçekçi çözümler olduğunu düşünüyor: "Pazarlık sanatından anlıyorsanız bunlar gerçekçidir. Eğer pazarlığı soytarılar yaparsa gerçekçi değildir."

'EN KISA SÜREDE DEF EDECEĞİZ'

ABD Başkanı ayrıca ülkede yasadışı olarak barınan ve suça karışan göçmenleri en kısa sürede def edeceklerini açıkladı.

Bunun için de, belgesiz göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı eyaletlerin fonlarında kesintiye gidecek bir kararname yayınladı. Söz konusu eyaletlerin valilerinin çoğu, Demokrat Parti'den.

Trump'ın sınıra duvar ve göçmen kararnameleri, başkent Washington DC ve New York'ta protesto edildi. Sokağa çıkan kalabalıklar, 'Irkçı Trump' yazılı pankartlar taşıdı, ABD Başkanı aleyhine sloganlar attı.

SINIRA BETON FABRİKALARI KURULACAK!

Peki Trump'ın hayal ettiği gibi büyük, yüksek, estetik ve aşılamaz bir duvar inşa etmek ne kadar gerçekçi?

Boş çöllerden sulak alanlara kadar farklı coğrafi bölgelerden geçen dev sınır hattına örülecek bir duvarın maliyeti, 25 milyar doları bulacak.

Daha önce sınıra beton duvar dikeceğini ilan eden Trump, daha sonra bazı bölümlerin çitle kapatılabileceğini söyledi. Ardından yine fikir değiştirdi ve her yere duvar örüleceğini dile getirdi.

ABD-Meksika sınırının 1000 kilometreyi bulan bazı bölümlerinde halihazırda çitler, beton bloklar bulunuyor.

Duvarın ne kadar yükseleceği de bir başka tartışma konusu. Altı metrelik bir duvar şimdiye kadar konuşuldu ancak Trump duvarın 9 ila 17 metreyi bulabileceğinden bahsetti.

Uzmanlar, altı metrelik bir beton duvar için bile devasa bir yatırım gerektiğini hesaplıyor. O kadar çok miktarda betonu sınıra taşımak çok maliyetli, o yüzden sınır bölgesine yakın yerlerde sadece duvara üretim yapacak fabrikaların kurulması gerekiyor.

 

Kaynak: Milliyet.com.tr

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR