Musul ve Telafer'i terör örgütü DAEŞ'den temizleyen Irak ordusu, şimdi de teröristlerin elinde olan bir başka önemli nokta olan Kerkük-Havice'ye doğru ilerliyor. İlk gün birçok köy teröristlerden geri alındı. Havice ve civarında 1500 kadar militan olduğu tahmin ediliyor. Operasyonun zamanlaması dikkat çekiyor. Harekatın bağımsızlık referandumu öncesinde başlaması Erbil üzerindeki baskıyı arttırıyor.

Yarısını işgal ettiği Irak'ta elinde tuttuğu toprakların büyük çoğunluğunu kaybeden terör örgütü DAEŞ'e ağır bir darbe vuruluyor. Irak Ordu birlikleri, gece yarısı Kerkük'ün batısındaki Havice ilçesine doğru saldırıya geçti. Havice ve çevresi, DAEŞ'in halihazırda elinde tuttuğu en önemli noktalardan biri.

KOALİSYON UÇAKLARI BOMBALADI

Saldırı başlamadan evvel ABD'nin başını çektiği uluslararası koalisyona ait savaş uçakları DAEŞ mevzilerini bombardımana tuttu.

Operasyona ordu birliklerinin dışında polis ekipleri ve Şii milisler Haşdi Şabi güçleri de katılıyor. Öğle saatlerinde başkent Bağdat'ta kameraların karşısına geçen uluslararası koalisyonun sözcüsü ABD'li albay Ryan Dillon ve Irak ordu sözcüsü Yahya Resul, Havice ilçesinde 1500 kadar teröristin bulunduğunu söyledi.
Militanların direniş hattının kırıldığı bilgisini veren Resul, "Önümüzdeki saatlerde Şirgat'nın doğusundaki köylerin kurtarıldığını duyuracağız" dedi. Uluslararası haber ajansı Associated Press (AP), Havice'nin kuzeybatısında yer alan Şirgat çevresinde ilerleyen zırhlı araçların fotoğraflarını servis etti.