Parlamentoda konuşma yapan Çipras, "Yunanistan ve Kıbrıs arasındaki ortaklığı, Yunanistan'ın dış politikasının ciddi eksenini oluşturuyor. Ve bu net bir şekilde, Kıbrıs'taki Rumların Münhasır Ekonomik Bölgesi'deki (MEB) egemenlik haklarını da desteklemeyi içeriyor" ifadelerini kullandı.

"KIBRIS DEVREDİLEMEZ HAKKA SAHİPTİR"


Çipras şunları söyledi: "Kıbrıs, emanetlerin işletilmesiyle alakalı uluslararası hukuk dahilinde devredilemez hakka sahiptir. Ve bu şık, herhangi bir tehdide yönelik Yunanistan'ın olduğu ölçüde Avrupa Birliği ve uluslararası toplumun da desteğini görmektedir."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ADA'DAKİ KAYNAKLAR TÜM TARAFA AİT OLMALI


Dün 22. Dünya Petrol Kongresi'nde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ifade etmişti:

"Doğu Akdeniz'de geçen hafta ne yazık ki büyük bir fırsat geri tepildi. Bizim ve Kıbrıs Türk tarafının tüm yapıcı yaklaşımlarına karşı, Rum tarafının olumsuz duruşu nedeniyle adadaki anlaşmazlıkların bir kez daha çözümsüz kalmasından üzüntü yaşıyoruz. Tarafların tutumları böylesine açıkça göz önündeyken kimi enerji şirketlerinin Rum kesiminin atmakta olduğu sorumsuzca adımların bir parçası olmaları kesinlikle anlayışla karşılanamaz. Adaletin, hakkaniyetin ve uluslararası hukukun gereği, hidrokarbon kaynaklarının adadaki tüm taraflara ait olmasını gerektiriyor. Kıbrıs'taki gelişmelere taraf olan herkesten beklentimiz, bölgedeki yeni gerginliklere yol açabilecek adımlardan kaçınmalarıdır."