Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Irak' ta 5 milyondan fazla çocuğun acil insani yardıma gereksinim duyduğunu ve ülkede sene başından bu zamana kadar 152 çocuğun öldürüldüğünü duyurdu.

UNICEF'in yayımladığı yeni raporda, Irak' ta şiddetin tekrar başladığı 2014' ten bu yana çocukların "sonu gelmeyen şiddet" ve "artan yoksulluk sarmalı" arasında sıkışıp kaldığı tespitinde bulunuldu.

Hazırlanan raporda, Irak' taki şiddetten ötürü ocak ayından bu yana 152, son üç yılda ise 1075 çocuğun yaşamını yitirdiği bildirildi. Senenin ilk yarısında 255, yine son üç senenin toplamında da 1130 çocuğun sakat kaldığı veya yaralandığı ifade edildi.

GİDİLECEK BİR YER KALMADI

"Gidilecek bir yer kalmadı" başlığı ile yayımlanan UNICEF raporunda, "2014' ten bu yana Irak' ta 4 bin 650 çocuk ailelerinden ayrılmak zorunda kaldı veya refakatsiz kaldı. 138 okul ve 58 hastane saldırıya uğradı. 3 milyondan fazla çocuk mütemadiyen okula gidemiyor. 1,2 milyon çocuk da hiç okula gidemiyor." bilgileri aktarıldı.

ÇOCUKLAR KORKU VE ŞİDDET İLE TANIŞIYOR

UNICEF Irak Temsilcisi olan Peter Hawkins, rapora dair yaptığı açıklamada, "Irak genelindeki çocuklar büsbütün korku ve tarif edilemez şiddete tanıklık etmeye devam etmekte. Onlar, yakın tarihin en acımasız savaşlarından birinde, öldürüldü, yaralandı, kaçırıldı ve öldürmeye zorlandı." yorumlarında bulundu.