Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) Yemen'e yolladığı tıbbi yardım malzemelerinin başkent Sana'ya vardığı açıklandı.

Yemen'deki UNICEF Sözcüsü Muhammed el-Esadi, basına verdiği demeçte, 33 tonluk tıbbi yardım malzemesini götüren iki kargo uçağının Uluslararası Sana Havalimanı'na indiğini aktardı.

Esadi, kolera hastalığının tedavisinde kullanılacak olan tıbbi malzemelerin salgından en çok etkilenen bölgelere ulaştırılacağını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) açıkladığı verilere göre, 27 Nisan'dan bu zamana Yemen'de kolera salgını sebebiyle bin 713 kişi yaşamını yitirdi.

Yemen'de iki seneyi aşkın zamandır süren çatışmalar sebebiyle ülke içinde yerinden edilmiş hemen hemen 3 milyon kişi, temiz içme suyu azlığı ve atıkların toplanamaması neticesi her gün koleraya yakalanma riskiyle karşı karşıya kalıyor.

TÜRKİYE'DE YARDIM KONUSUNDA LİDER DURUMDA

İnsani ve kalkınma yardımları açısından Türkiye'nin en önde gelen ülkelerden biri olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"İnsani ve kalkınma yardımları açısından ABD'den sonra ikinci sırada bulunuyoruz. 2016'da ABD'nin verçekleştirdiği insani kalkınma yardım miktarı 6,3 milyar dolar, Türkiye'nin gerçekleştirdiği yardım miktarı ise 6 milyar dolar. Milli gelire göre ise açık ara dünyada birinci konumdayız. 2017'de rakam olarak da ABD'yi geçerek dünyada birinci sıraya ulaşacağız."

Türkiye'nin bu yardımlarını AFAD, Kızılay ve TİKA aracılığıyla dünyanın her yerine götürdüğünü anımsatan Çavuşoğlu, TİKA'nın dünyadaki 50 koordinatörlüğünden 16'sının Afrika kıtasında olduğunu belirtti.