Filistin Devlet Başkanı olan Mahmud Abbas, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Komitesinin El- Halil kentindeki Harem- i İbrahim' in de içinde olduğu Eski Şehir'i, "Filistin' e ait tehlike altındaki dünya mirası" olarak Dünya Miras Listesi' ne ekleme konusunda vermiş olduğu karardan dolayı memnuniyetini dile getirdi.

BU KARAR FİLİSTİN'İN, DİPLOMATİK MÜCADELESİNİN BAŞARISI

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Maliki de UNESCO' nun vermiş olduğu bu karardan ötürü memnun olduğunu ifade etti. Maliki yapmış olduğu yazılı beyanda, İsrail ve müttefiklerinin tüm çabalarına rağmen, El- Halil ve Harem- i İbrahim' in Filistin halkının olduğunu dünyanın kabul ettiğinin altını çizerek vurguladı. Maliki, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Verilen bu karar Filistin' in, ABD ve İsrail' in baskıları ile yalan ve dedikodulara rağmen tüm alanlarda verdiği diplomatik mücadelenin kazanılmış bir başarıdır. İsrail' in ülkemizi işgali, topraklarımıza sahip olduğu anlamına gelmez. UNESCO Dünya Miras Komitesinin Polonya' nın Krakov kentinde bugün toplanan 41. Genel Kurulunda, işgal altındaki Batı Şeria' nın El- Halil kentinde bulunan Harem- i İbrahim ve Eski Şehir lokasyonu "Filistin' e ait tehlike altındaki dünya mirası" olarak Dünya Miras Listesi' ne eklenmesine oy birliğiyle karar verilmişti.