Uluslarası Medya Türkiye'nin Libya'daki Başarısını Yazıyor

Bloomberg, Libya’da Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Trablus hükümetine karşı bir “savaş şüphelisi” olan Darbeci Hafter'i meşru kılmak için uğraşan Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Türkiye’ye esip gürlemesinin ardındaki amacın Fransa’nın Libya’daki kusurlarını örtmek olduğunu yazdı.

 Uluslarası Medya Türkiye'nin Libya'daki Başarısını Yazıyor

Uluslarası Medya Türkiye'nin Libya'daki Başarısını Yazıyor

ABD merkezli Blooberg'de Bobby Ghosh tarafından "Türkiye Macron’un hayallerini suya düşürdü" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Yazıda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'ın Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Trablus hükümetine karşı bir "savaş şüphelisi" olan Hafter’i desteklediği belirtilirken yazıda Macron yönetimindeki Fransa'nın Hafter saflarından sessiz sedasız uzaklaştırabilecekken bunun yerine Libya’daki iç savaştaki dahiliyetini artırdığına işaret edildi.

"Macron Hafıza Kaybı Yaşıyor"

Bloomberg'deki yazıda Türkiye'ye yönelik haksız ithamlarda bulunan Macron'un hafıza kaybı yaşadığı belirtilirken Macron'un tek yaptığının Trablus'u zorla alma arzusundan vazgeçmeyen Hafter’i meşru kılmak olduğu vurgulandı.

Mısır, BAE ve Rusya gibi müttefikleri alan Hafter'in, Fransız hamilerine karşı, onların Birleşmiş Milletler destekli hükümete davrandığı gibi, tam bir umursamaz tutum ortaya koyduğu belirtilirken Macron'un kendini Hafter tarafından köşeye sıkıştırılmış bir halde bulduğu ve onu bir türlü terk edemediği kaydedildi.

"Libya’da Elle Tutulur Şeyler Yapan Tek Kişi Erdoğan"

Yazıda Libya'da elle tutulur bir şeyler yapan tek kişinin Ulusal Mutabakat Hükümetine verdiği destek Hafter güçlerinin geri çekilmesini sağlayan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın olduğu belirtildi.

"Macron İçin Utanç Verici Durumlar Açığa Çıktı"

Libya'da durumun değişmesinin Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Fransa Dışileri Bakanı Le Drian için utanç verici bazı durumların açığa çıkması anlamına geldiği belirtilen yazıda, Hafter güçlerinin elinden alınan topraklarda bulunan toplu mezarların Fransa’nın desteklediği Hafter'in, muazzam ölçekte zulümler gerçekleştirdiğini gözler önüne serdiği vurgulandı.

"Türkiye'ye Esip Gürleyerek Fransa'nın Kusurlarını Örtmeye Çalışıyor"

Fransa'nın desteklediği Hafter'in sahada yaşadığı büyük hezimetin ardından Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Türkiye’ye esip gürlemesinin ardındaki amacının Fransa’nın kusurlarını örtmek olduğu vurgulandı. Yazıda, "Macron’un Ankara ile başka hesapları da var: Doğu Akdeniz’deki enerji haklarıyla ilgili rekabet gibi." yorumu yapıldı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR