Uluslararası Ceza Mahkemesinden Skandal Karar

9 Türk vatandaşının öldürüldüğü Mavi Marmara gemisiyle ilgili savcılığın aldığı İsrail'i yargılamama kararına'karşı yapılan itirazıvUluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) reddetti.

Uluslararası Ceza Mahkemesinden Skandal Karar

Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısı Fatou Bensouda, 2019'un aralık ayında soruşturma dosyasını, soruşturma açmak için bir dayanak olmadığı gerekçesiyle üçüncü defa geri çevirmişti. ICM hakimleri, Bensouda'nın kararının yeniden değerlendirilmesi için Mavi Marmara gemisinin kayıtlı olduğu ve konuyu Lahey'e taşıyan Komor Adaları'nın yaptığı talebi reddettiklerini duyurdu. 

Gazze'ye insani yardım götürülen Mavi Marmara gemisine, İsrail askerleri tarafından 31 Mayıs 2010'da düzenlenen saldırıda 10 kişi hayatını kaybetmiş, 50'yi aşkın kişi yaralanmıştı. 
Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığı, 6 Kasım 2014'te yoğunluk gerekçesiyle Mavi Marmara ile ilgili yargılamayı yapamayacağına karar verdi.
 
Mavi Marmara avukatlarının bu karara itiraz etmeleri üzerine 15 Temmuz 2015'te ön inceleme dairesi, savcılığın, soruşturma açmama kararını tekrar gözden geçirmesini istedi.
 
Savcılık 30 Kasım 2017’de ikinci defa soruşturma açmayı reddetti ve bu karar da yine Mavi Marmara avukatları tarafından temyiz dairesine taşındı.Temyiz dairesi, 15 Kasım 2018'de, savcılığın ikinci defa verdiği  soruşturma açmama kararının yanlış olduğuna ve tekrar gözden geçirilmesine hükmetti. İsrail yine yargılanmadı skandal bir karara imza atılmış olundu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR