Japonya'da Kuzey Kore'nin yeni bir balistik füze denemesine hazırlandığını belirten radyo sinyallerinin yakalandığı ifade edildi. Güney Kore ise, Kim Jong-un'un hedeflediği silahlara bir sene içinde ulaşabileceğini belirtti.

Japonya, farklı sinyallerin Japon hükümetini alarma geçirdiğini ve füze denemesinin birkaç gün içinde beklendiğini belirtti. Uydu görüntüleri Kuzey Kore'de henüz yeni bir aktivite olduğunu göstermiyor. Diğer bir senaryo ise, bu sinyallerin bir askeri tatbikattan gelme olasılığı.

Güney Kore Birleşme Bakanı Cho Myoung-gyon ise, Seul'de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin nükleer programının bir sene içinde tamamlanabileceğini belirtti.

Myougn-gyon, "Uzmanlar iki üç sene alabileceğini söylüyor ama beklenenden hızlı ilerliyor. Pyongyang'ın nükleer programını bir sene içinde tamamladığını açıklama ihtimalini gözardı edemeyiz" şeklinde konuştu.

3 BİN 700 KM MESAFE İLERLEDİ

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un bu sene içinde 20'den fazla füze denemesi gerçekleştirerek dünyayı korkuttu.

İlk kıtalararası balistik füzesini Temmuz ayında fırlatan Kim'in Eylül ayında ateşlediği ikinci kıtalararası balistik füze, 3 bin 700 kilometre mesafe geride bıraktı Japonya'nın üstünden geçerek Pasifik Okyanusu'na düştü.

Eylül ayı başında test edilen hidrojen bombası ise, bölgede 6.3 şiddetinde depreme neden oldu.