Ukrayna'da ülkenin en büyük cephaneliğinde geçtiğimiz Mart ayında büyük bir patlama yaşanmıştı. Bu patlamanın ardından başka bir askeri cephanelikte tekrar patlama meydana geldi.

Vinnitsa iline bağlı Kalinovka kasabasında yer alan, Ukrayna’nın ikinci en büyük askeri cephaneliğinde büyük bir yangın yaşandı.
Patlamanın yaşandığı cephanelikte, 188 bin tonluk askeri mühimmatın bulunduğu öğrenildi ve Smerç, Uragan, Grad füzelerinin korunduğu ifade edildi.

Meydana gelen yangının, diğer olaylarda görüldüğü gibi, ülkenin savunma sistemine darbe vurmak amacı ile yapıldığı öne sürüldü.

EN BÜYÜK CEPHANELİK MART AYINDA PATLATILMIŞTI

Ukrayna'nın Harkiv bölgesinde yer alan Balakleya şehrinde cephanelikte büyük bir yangın çıkmıştı. Binlerce kişi şehirden tahliye olurken bölgeden patlama sesleri yükseliyor. Patlamalardan dolayı yakınlardaki evlerin camları kırıldı.

Yüzlerce araç şehirden çıkmak için uzun kuyruklar oluşturmuş durumda.

UKRAYNA’DA PATLAMA

Diğer yandan, geçtiğimiz ay Ukrayna'nın başkenti Kiev'in merkezindeki Gruşevskiy Caddesi'nde meydana gelen patlamada ilk tespitlere göre 2 kişi yaralanmıştı.

Patlamanın, bağımsızlık günü sebebiyle NATO ülkelerinin Savunma Bakanlarının olduğu bir zamanda gerçekleşmesi dikkat çekti.
Ukrayna başkenti Kiyev'deki Bağımsızlık günü geçit töreninde Türkiye, ABD, İngiltere, Polonya, Litvanya, Letonya, Estonya, Karadağ ve Moldova Savunma Bakanları veya konuk heyetleri de bulunuyor. 4 bin 500 Ukrayna askerinin katıldığı geçit töreninde Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko ve üst düzey yöneticiler de hazır bulunuyordu.