Ukrayna Seçimlerinin Lideri İkinci Kez Zelenskiy Oldu

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'in Halkın Hizmetkarı partisi erken genel seçimlerden açık ara farkla lider olarak hükümeti tek başına kurma hakkına sahip oldu.

Ukrayna Seçimlerinin Lideri İkinci Kez Zelenskiy Oldu

Ukrayna Seçimlerinin Lideri İkinci Kez Zelenskiy Oldu

Ukrayna'da rakibini rekor oy farkıyla geride bırakarak devlet başkanı olan Vladimir Zelenskiy, kurduğu Halkın Hizmetkarı partisinin erken genel seçimlerde elde ettiği sonuçlarla ikinci bir zafere imza attı. 

Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu'nun açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre, sandıkların yüzde 99,5'i açıldı. Seçime katılım oranının 15 milyon seçmenle yüzde 49,84 olduğu erken genel seçimlerde, 22 partiden 5'i yüzde 5 barajını aşabildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'in partisi Halkın Hizmetkarı, yüzde 43,17 oy alarak seçimden birinci çıktı. 

Rusya yanlısı Yaşam İçin Muhalefet Platformu, yüzde 13,01 ile en çok oyu alan ikinci siyasi parti oldu.

Eski Başbakan Yuliya Timoşenko'nun Anavatan partisi yüzde 8,18, eski Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun partisi Avrupa Dayanışması yüzde 8,11 ve rock grubu Okean Elzi'nin solisti Svyatoslav Vakarçuk'un partisi Ses ise yüzde 5,83 alarak yüzde 5 barajını geçti.

450 sandalyelik Ukrayna Parlamentosu'na, 22 siyasi partinin listesinden 225, dar bölge seçim listesinden ise 199 milletvekili girdi.

Rusya'nın kontrolündeki Kırım'da ve ayrılıkçıların kontrolünde olan Donbas'ta oylama yapılamadığı için dar bölge listesinden 26 milletvekilinin koltuğu, parlamentoda boş kaldı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR