Milletlerarası toplum, Uganda' da sayısı 1,2 milyona erişen mülteciler adına 358,2 milyon dolar finansal yardımda bulunacak.

Güney Sudan' daki kıtlık ve iç savaştan kaçan mülteciler adına yardım toplamak üzere Uganda' nın başkenti olan Kampala şehrinde Birleşmiş Milletler himayesinde milletlerarası bir zirve düzenlendi.

MÜLTECİLER İÇİN 358 MİLYON DOLARLIK MALİ DERSTEK SÖZÜ

Zirvede katılımcı ülkeler, Uganda hükümetine ülkedeki 900 bini son 4 senede Güney Sudan'da yaşanan iç savaştan kaçarak bulunan yaklaşık 1,2 milyon mülteci adına toplam 358,2 milyon dolar mali destek sözü verdi.

Söz konusu destek, Kampala hükümetinin son dönemde komşu Güney Sudan' da yaşanan iç savaş ve kıtlık sebebi ile ülkelerine sığınan mültecilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere talep ettiği toplam 2 milyar dolarlık dış yardımın ilk dilimini oluşturacak.

BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES DE SÖZ ALDI

Zirveye iştirak eden Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri olan Antonio Guterres, bu yardımın mültecilerin acil gereksinimlerinin karşılanması adına iyi bir başlangıç olacağını ifade ederek, Dünya Bankası ve Afrika Kalkınma Bankasının yapmayı söz verdiği yardım ile bölgedeki durumun daha rahat bir noktaya ulaşacağını vurguladı.