Adını vermeden Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos'u ima eden Simitis, Türkiye'nin referandum öncesinde gerek Suriye gerekse AB ile olan gergin ilişkileri süresinde "Türkiye'yi tahrik edici sözlerden uzak kalınması ve ne söylediklerine dikkat etmesi gerektiğini" belirtti.

Ege'de kasıtlı ya da kasıtsız bir kaza olabileceği olasılığı üzerinde duran Simitis, 1996 yılında Yunan Başbakanlığı döneminde Kardak Kayalıkları etrafında yaşanan ve Türkiye ile Yunanistan'ı savaşın eşiğine dek getiren krize gönderme yaptı.

Simitis bu konuda, "O dönemde ABD Başkanı Bill Clinton vardı. Clinton iki ülke arasında aracılık yaparak her iki ülkeyi de teskin etmeyi başardı. Şimdi ise benzeri bir kriz yaşanırsa ABD Başkanı Donald Trump'ın aynı niyeti göstereceğini sanmıyorum. Trump belki de 'Bırakın bu iki ülke birbirine düşsün bana ne?' diyebilir" şeklinde konuştu.

Kardak Krizi Yıldönümünde Tekrar Gündeme Gelmişti;

Geçtiğimiz günlerde Kardak Krizinin 21. yılı dolayısıyla, Türk ve Yunan Sahil Güvenlik ekipleri, Kardak Kayalıklarına yakın bir bölgede devriye görevi gerçekleştirmişti.

AKŞAM SAATLERİNDE HAREKETLİLİK! SANİYE SANİYE GÖRÜNTÜLENDİ

Türk Sahil Güvenlik ekipleri, Turgutreis ve Gümüşlük açıklarında bulunan adaların etrafında sık sık devriye icra etti. Öğle saatlerinden itibaren karşılıklı bekleyişlerini sürdüren her iki ülkenin botları arasında akşam saatlerinde hareketlilik yaşandı.

YUNAN BOTLARI YAKLAŞINCA TÜRK ASKERİ MÜDAHALE ETTİ

Yunan Sahil Güvenlik botlarının bölgeye yaklaşması üzerine Türk Sahil Güvenlik ekipleri duruma müdahale etti. Yaklaşık 10 dakika süren müdahale, saniye saniye görüntülendi.

Kaynak: Haber7.com