TBMM İnsan Haklarını Araştırma Kurulu Yöneticisi Yeneroğlu, "Alman Anayasayı Koruma Kurumunun incelemelerinde günaşırı 100 kadar teröristin Türkiye'ye gelip Türkiye'deki terör faaliyetlerine destek sunduğu bilgisi paylaşılıyor. Almanya ile aramızdaki dostluğun, ortaklığın bir anlamı kalıyor mu? Buna nasıl müsaade edilebilir?” ifadelerini kullandı.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) Almanya'nın Köln şehrinde verilen iftar yemeğinde açıklamalarda bulunan Yeneroğlu, Almanya’nın terör örgütü PKK’ya ilişkin gizli desteğini vurguladı.

Almanya’da PKK terör örgütünün 1993 senesinde illegal ilan edilmesine karşın bunun gerekliliklerinin yerine getirilmediğini ifade etti: “İki ay kadar evvel Frankfurt’ta onlara bağlı bir grup manifestasyon yapıyor. Bu bilgi Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın inceleme belgelerinde mevcut, tüm detaylarıyla olayı biliyorlar. Buna nasıl izin verebilirler?”

İSLAMA KARŞI AYRIMCILIĞA YAPTIRIM UYGULANMIYOR

Öte yandan Yeneroğlu, Almanya’da İslamofobya’ya ilişkin yayınlanan rapor hakkında da düşüncelerini belirtti.
Alman hükümeti tarafından geçtiğimiz yıl onaylanan İslam düşmanlığı niteliğini taşıyan suçların zapta geçtiğini dile getiren Yeneroğlu, 2017’nin ilk üç ayında Müslümanlara karşı 224 İslamofobya kaynaklı suç işlendiğini; ancak bu saldırıları gerçekleştiren kişiler hakkında herhangi bir işlem yapılmadığını belirtti. Yeneroğlu, gerçek rakamların çok daha fazla olduğunun aşikar olduğunu ifade ederek, Alman hükümetinin ayrımcılıkların önüne geçme politikalarındaki sorunların üzerine eğilmesi gerektiğini dile getirdi.

TÜRKLER SİYASİ VE SOSYAL ANLAMDA GİRİŞKEN OLMALI

Ayrıca Mustafa Yeneroğlu, yurt dışında yaşayan Türk topluluklarının birbirleriyle dayanışma halinde yaşamaları gerektiğinin altını çizerek, yurtdışında yaşayan Türklerin menfaatlerinin evvela kendileri tarafından gözetilmeye başlanmasının önemini ifade etti ve siyasal, sosyal katılımın yükseltilmesi gerektiğine işaret etti.