Türkiye'nin, Arakan'daki zulümden kaçarak Bangladeş'e sığınan Müslümanlara yapacağı yardımın1000 tonluk ilk bölümü ihtiyaç sahiplerine ulaştı.

150 BİN MÜSLÜMAN BANGLADEŞ'E KAÇTI

Arakan'da uygulanan insanlık dışı uygulamalardan kaçarak Bangladeş'e sığınan Müslümanların sayısı yaklaşık olarak 150 bini bulmuştu. TİKA aracılığı ile yapılan yardımlar Bangladeş’e ulaştı.

CUMHURBAŞKANI MYANMAR DEVLET BAŞKANI İLE TELEFONDA GÖRÜŞMÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Arakan’da yaşanan insan katliamına sessiz kalmayarak Myanmar devlet başkanı ile dün telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı’nın görüşmesinden hemen sonra bölgeye ilk olarak Türkiye’den yardım gideceği haberi alınmıştı.

YARDIMLAR HELİKOPTER ARACILIĞI İLE YAPILACAK

Bölgede yaşanan belirsizlikler ve endişelerden dolayı, bir kısmı ulaşan yardımların devamı Rakhine Hükümeti ile beraber yarından sonra askeri helikopterler vasıtası ile dağıtıtılacak.

Türkiye’den giden yardımlar sadece bununla sınırlı olmayıp, Rohingyaların acil ihtiyaçları olan öncelikle gıda ve giyim malzemeleri olarak, ilaç vb. sağlık malzemeleri de sıklıkla Rakhayn Hükümeti ile ortaklık halinde ihtiyacı olan vatandaşlara dağıtılacak.

DIŞİŞLERİ BAKANI VE EMİNE ERDOĞAN’DA BANGLADEŞ’E GİDECEK

Dışişleri Bakanı ve TİKA’nın Başkanlarının da bulunduğu bir heyet, Perşembe günü bölgeye bizzat giderek ziyaret ve yardımda bulunacak. Bununla birlikte Bangladeş’e Emine Erdoğan’nın da gideceği ifade edildi.