Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun Türkiye-Irak bağlantılarının gündeminde yer alan husuları görüşmek için 23 Ağustos'ta Irak'ı ziyaret edeceği aktarıldı.

Yapılan açıklamada, "Sayın Bakanımızın, Bağdat’ta Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Başbakan Haydar Ebadi, Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Cuburi, Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ile görüşmesi ve Iraklı Türkmen siyasetçilerle bir araya gelmesi, ardından Erbil’e geçerek IKBY (Irak Kürt Bölgesel Yönetimi) Başkanı Mesud Barzani ile bir görüşme yapması planlanmaktadır." ifadelerine yer verildi.

Bakan Çavuşoğlu'nun Barzani ile referandum konusunu görüşmesi tahmin ediliyor.

REFERANDUM MESELESİ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, 25 Eylül'de yapılması planlanan referandum için taraftarlarına davette bulunarak, bağımsızlık dışında başka bir alternatiflerinin olmadığı sözünü tekrarladı.

Barzani, önderliğini yaptığı Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) 71'inci kuruluş sene-i devriyesi vesilesiyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Mesajında, KDP'lilere ilanda bulunan Barzani, "Kürdistan halkının yanında bütün olanaklarımızı seferber ederek, referandum ve bağımsızlık sürecine destek vermenizi bekliyorum zira bağımsızlığın dışında halkımızın başka bir alternatifi yok." ifadelerine yer verdi.

Bağımsızlığı niye istediklerine ve neden bu yolu seçtiklerine de değinen Barzani, "Barış ve kalkınmanın güçlenmesiyle felaketlerin yeniden oluşamaması adına bunu yapıyoruz." dedi.

IKBY Başkanı Barzani, 7 Haziran tarihinde siyasi partilerle yaptığı görüşme sonrası referandumun 25 Eylül'de yapılacağını belirtmişti.

IKBY Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu ise, dün verdiği demeçte referandum için belirlenen tarihin onaylandığını bildirmişti.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ise, Barzani'nin referandum ilanının ardından verdiği demeçte, bunun anayasaya aykırı olduğunu ifade ederek, neticeyitanımayacaklarını söylemişti.

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi de geçen hafta düzenlediği basın toplantısında, şimdiye kadar IKBY'nin referandumuna resmi bir şekilde destek veren herhangi bir ülkenin çıkmadığını dile getirmişti.