CNET'in yaptığı  habere göre bazı ülkelerden Amerika'ya yapılan uçak yolculuklarında, cep telefonundan daha büyük elektronik cihazları bagaj kabininde taşımak yasak. Bu cihazlar sadece kontrol edilmiş bagaj içinde taşınabilecek. Belirtilenlere göre yeni kural güvenlik sebebiyle yürürlüğe girdi.

Bahsettiğimiz elektronik cihazlara dizüstü bilgisayarlar, tabletler, DVD oynatıcılar, oyun konsolları ve kameralar da dahil.

BBC'ye göre yeni yasak 10 havalimanını ve 9 havayolu şirketini kapsıyor. Listede İstanbul Atatürk Havalimanı ve Türk Hava Yolları da var. Yazılanlara bakarsak, Amerikalı yetkililer listede yer alan havayolu şirketlerine, yeni kuralı uygulamaları için bu sabahtan itibaren başlamak üzere 96 saatlik süre verdi. Yasağın geçici olduğu söyleniyor, ancak herhangi bir bitiş tarihi verilmiş değil.

Türk Hava Yolları konuyla ilgili olarak şu açıklamayı paylaştı:

"ABD'ye seyahat edecek yolcularımızın dikkatine. ABD varışlı seferlerimizde geçerli olmak üzere, cep telefonu veya akıllı telefondan daha büyük elektronik cihazların kabin içinde taşınmaması konusunda ilgili otoritelerce karar alınmıştır.

Medikal cihazların hariç tutulduğu uygulama kapsamında elektronik eşyalar uçak altı kargo bölümünde taşınabilmektedir"

 

Kaynak: Sabah