Türkiye ve Katar ortaklaşa aldığı deniz tatbikatı kararı, 6-7 Ağustos tarihlerinde yapılacak. Katar Savunma Bakanlığından yapılan flaş açıklamaya göre, Katar Emirlik Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Muhammed bin Nasır el-Muhennedi, geride bıraktığımız pazartesi günü Hamed Limanı'na gelen TCG Gökova Fırkateyni'ne ziyarette bulundu. Muhammed bin Nasır el-Muhennedi, Deniz Kurmay Albay Hasan Özyurt komutasındaki fırkateyne yaptığı ziyarette donanım ve silahlanma ile ilgili bilgi aldı. Yapılan ziyarette, tatbikatın 6-7 Ağustos'ta yapılması konusunda anlaşmaya varıldı.

KATAR SAVAŞ GEMİSİ ALMAYA DEVAM EDİYOR!

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Katar'a ziyaret gerçekleştiren İtalyan mevkidaşı Angelino Alfano ile başkent Doha'da ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Al Sani, Katar Deniz Kuvvetleri'ne İtalya'dan 5 milyar euro değerinde 7 savaş gemisi alımı ile anlaşmanın iki ülke arasındaki askeri iş birliği programı çerçevesinde tamamlandığını ifade etti.

"ABLUKACI ÜLKELERİN İSTEKLERİ İYİ NİYET İÇERMİYOR"

Katar'la bir takım körfez ülkeleri arasındaki krizle ilgilide konuşan Al Sani, abluka uygulayan ülkelerin krizin çözümü konusunda iyi niyetli olmadıklarını ve tamamen art niyetli olduğunu savundu.

Bahreyn'in başkenti Manama'daki son toplantının da bunun açık kanıtı olduğunu açıklayan Al Sani, "Manama toplantısında, üzerinden 10 gün geçtikten sonra geçersiz kılınan ve onun yerine Kahire'nin 6 prensibini esas alınan 13 maddelik talep listesine dönülmesi çeşitli çelişkilere işaret ediyor. Bu istekler çözüme yönelik iyi niyet içermiyor." dedi.