HEYET BUGÜN BELÇİKA'DA BULUŞUYOR

Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) temsilcileri, ikili ilişkileri güçlendirmek ve iş birliğini artırmak adına bugün Belçika'nın Brüksel kentinde siyasi diyalog toplantısı yapacaklar.

Diplomatik kaynaklardan gelen bilgiler ışığında, Türkiye ve Avrupa Birliği yetkilileri, ilişkileri kuvvetlendirmek ve iş birliği alanlarını geliştimek adına Brüksel'de siyasi diyalog toplantısı gerçekleştirecek.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisi'nde (EEAS) yapılcak toplantıda Türkiye'yi Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Vekili Büyükelçi Selim Yenel ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay temsil edecek. Heyette  Türkiye'nin AB nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı'da yer alacak. AB safından ise AB Komisyonu Komşuluk Politikası ve Genişleme ile AB Dış İlişkiler Servisi'nden temsilciler yer alacak toplantıda.

Siyasi direktörler nezdinde yapılacak olan toplantıda dış politika, katılım müzakereleri süreci, enerji, güvenlik, düzensiz göç, radikalleşme, yabancı düşmanlığı, terörle mücadele, Türk vatandaşlarına Avrupa'da vize serbestisi, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, ekonomi ve ulaştırma gib konulara değinilecek.

Heyetlerin, önümüzdeki 1 yılda hangi alanlarda müşterek çalışma yapılacağına karar vermesi ve karşılıklı net adımlar atması bekleniyor.

Siyasi diyalog toplantısının ardından Türkiye'den bakanlar ve AB Komisyonu üyeleri nezdinde Belçika'nın Brüksel şehrinde görüşmeler yapılması öngörülüyor.