Türkiye ile Birleşmiş Milletler arasında düzgün ilerleyen ve gelişme endeksli bir ilişkinin bulunduğunu ifade eden Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Sorunu hususunda danışmanlığını yürüten Eide, Türkiye’nin Kıbrıs’ın iki kesimi arasındaki uzlaşma sürecindeki konumunu takdirle karşıladıklarını ve Birleşmiş Milletler ile Türkiye arasında iyi bir atmosfer olduğunu ifade etti.
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Soru hakkında danışmanlığını sürdüren Espen Barth Eide, Cenevre’de düzenlenen Kıbrıs buluşmasının Haziran ayının sonlarına doğru gerçekleştirileceğini ifade etti.

KIBRIS SORUNUNDA TÜRKİYE’NİN ROLÜ TAKDİRE ŞAYANDIR

Eide, BM Genel Merkezi’nin tertiplediği basın açıklamasında yer aldığı üzere, Kıbrıs Konferansı’nda tekrardan bir araya gelinmesine yönelik karara dair memnuniyetini ifade etmesinin ardından henüz atılması gereken birçok adımın olduğunu dile getirdi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Kıbrıslı siyasilerin aralarındaki buluşmanın hakkaniyetli ve yapıcı bir ortam içerisinde düzenlendiğini ve Türkiye, Yunanistan ve Birleşik Krallık’ın ve Avrupa Birliği’nin görevlileri de görüşmenin bitmesinin ardından buluşma zamanının kesinleşeceğini dile getirdi. Eide’in açıklamalarına göre Cenevre konferansının Haziran ayının ikinci haftasından sonrasında gerçekleşmesi bekleniyor.

Kıbrıs’ta ulaşılabilecek bir çözüm ortamının hem bölge ülkelerinin hem de Türkiye’nin çıkarına olduğunu dile getiren Eide, Türkiye’nin yürüttüğü ilişkilerin iyi neticeler verdiğini dile getirdi.

Cenevre’deki konferans neticesinde kesin çözüme varılmış olmasının beklenmemesi gerektiğini dile getiren Eide, konferansın süre açısından sınırlı olmadığını ifade etti.